مسئولان وزارت صحت عامه، امروز از ۱۲ دسمبر، روز جهانی پوشش صحی همگانی با شعار «صحت آرامش است، آرامش حق هر فرد است»، در نشستی گرامی‌داشت کرد.

محمدحسن غیاثی، معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه، گرامی‌داشت از این روز را گامی مهم در راستای دادخواهی برای پوشش صحی همگانی عنوان می‌کند و می‌گوید که هزینه‌ی درمان برای شهروندان کشور کمرشکن است و این وزارت تنها ۳.۴ درصد هزینه‌ی درمان بیماری‌های شهروندان را تأمین می‌کند.

آمار وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که این وزارت، توانایی تأمین ۹۶.۶ درصد هزینه‌ی درمان بیماری‌های شهروندان را ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

محمدحسن غیاثی، می‌افزاید: «۷۷ درصد شهروندان هزینه‌ی خدمات صحی شان را، خود پرداخت می‌کنند که این رقم برای شهروندان کمرشکن است و نیز ۱۸ درصد عرضه‌ی خدمات صحی از سوی نهادهای بین‌المللی و تنها ۳.۴ درصد هزینه‌ی درمان بیماری‌های شهروندان از سوی وزارت صحت عامه تأمین می‌شود.»

در همین حال، شماری از نهادهای کمک‌کننده به وزارت صحت عامه، از مرگ‌ومیر مادران و دست‌رسی‌نداشتن شهروندان به خدمات صحی باکیفیت در کشور، نگران اند.

ملالی، نماینده‌ی صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در افغانستان، می‌گوید که این نهاد به پشتیبانی خود از وزارت صحت عامه ادامه می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «هنوز هم مرگ‌ومیر مادران در افغانستان نسبت به کشورهای همسایه بلند است و این مرگ‌ومیر قابل وقایه است و نیز مردم افغانستان بیش‌تر به خدمات صحی اولیه دست‌رسی ندارند.»

گفتنی است که هم‌اکنون شماری از شهروندان به دلیل نبود خدمات صحی و نبود شفاخانه‌های معیاری در کشور، روزانه هزاران دالر را هزینه‌ی درمان شان در بیرون از کشور می‌کنند.

از سویی هم، وزارت صحت عامه در حالی تنها ۳.۴ درصد هزینه‌ی درمان شهروندان را تأمین می‌کند که بر اساس آمار نهادهای بین‌المللی، بیش از نیمی جمعیت کشور به غذای کافی دست‌رسی ندارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: