نهاد «زنان افغان برای صلح و آزادی» امروز در یک نشست خبری در کابل به‌مناسبت آغاز کارزار ۱۶ روزۀ جهانی منع خشونت علیه زنان، خواستار اعادۀ حقوق زنان افغانستان و احیای نقش‌شان در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شد.

آنان از جامعۀ جهانی می‌خواهند که چه‌گونه‌گی تطبیق قطع‌نامۀ ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد دربارۀ زنان، صلح و امنیت را در افغانستان به‌طور جدی نظارت و با زنان برای رسیدن به حقوق‌شان هم‌کاری کنند. این زنان تأکید می‌کنند که نباید در وضعیت کنونی کشور، تطبیق این قطع‌نامه نادیده گرفته شود و زنان افغانستان از حقوق‌شان محروم بمانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

جمیله صافی، رئیس اجرایی نهاد «زنان افغان برای صلح و آزادی» می‌گوید: «ما از جامعۀ جهانی می‌خواهیم که از تطبیق مفاد این قطع‌نامه در افغانستان نظارت جدی کند. این سزاوار نیست که در شرایط فوق‌العاده بحرانی امروزی تطبیق این قطع‌نامه نادیده گرفته شود و زنان از همه حقوق مندرج این سند بین‌المللی محروم بمانند.»

فعالان حقوق زن در این نشست هم‌چنان از مسئولان امارت اسلامی خواستار تأمین حقوق شرعی و قانونی‌شان شدند و تأکید کردند که امارت اسلامی باید برای جلوگیری از خشونت در برابر زنان و رسیده‌‌گی به قضایای آنان هرچه زودتر دادستانی‌های منع خشونت در برابر زنان را در تمامی ولایت‌های کشور فعال کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

بلندبردن میزان آگاهی دربارۀ منع هرگونه خشونت، تبعیض، آزارواذیت زنان، بازشدن دوازه‌های مکتب‌ها و دانشگاه‌ها به‌روی دختران، جلوگیری از خشونت‌های خانواده‌گی و فروش دختران و محاکمه و مجازات عاملان خشونت علیه زنان از دیگر خواسته‌های زنان در این نشست بود.

کارزار منع خشونت علیه زنان همه‌ساله در تمام کشورهای جهان برای ۱۶ روز از ۲۵ نوامبر تا ۱۰ دسامبر به‌منظور افزایش آگاهی عامه برای پایان‌دادن به خشونت در برابر زنان و دختران با شعارهای مختلف راه‌اندازی می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: