مسئولان در شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی، از افزایش ابتلا به بیماری‌های تنفسی و سینه‌بغل در میان کودکان در روزهای پسین در مقایسه با سال پیش، خبر می‌دهند.

محمدعارف حسن‌زی، مسئول بخش بیماری‌های داخله‌ی کودکان شفاخانه‌ی صحت طفل، می‌گوید که به گونه‌ی میانگین روزانه تا ۲۵۰ کودک زیر پنج سال مبتلا به بیماری‌های تنفسی و سینه‌بغل برای درمان به این شفاخانه آورده می‌شوند.

او به سلام‌وطندار می‌گوید: «روزانه حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ بیمار که مبتلا به بیماری‌های تنفسی یا طرق تنفسی اند، به این شفاخانه مراجعه می‌کنند که خوش‌بختانه همگی شان قابل بستر نیستند. ما هر روز از ۲۰ تا ۳۰ بیمار داخل بستر داریم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

زهره بیات، مادری که کودک هشت‌ماهه‌اش از دو هفته به این سو سینه‌بغل است، می‌گوید: «مادر یک طفل هشت‌ماهه هستم که از دو هفته می‌شود که شدیداً مریض است. در ابتدا کمی ریزش داشت و گلویش درد داشت؛ اما آهسته‌آهسته کم‌اشتها شده رفت و هم‌چنان سرفه‌ی شدید هم پیدا کرد و زمانی که نزد داکتر بردیم، داکتر برایش دوا توصیه کرد و یادآور شدند که این‌ها به سینه‌بغل مبتلا شده اند.»

زهرا امیری، مادر دیگری که دو کودکش از بیست روز به این سو، سینه‌بغل اند، می‌گوید: «دو تا طفل دوقلو دارم که همین دو سه هفته می‌شود هر دوی شان را شدید زکام گرفته، ریزش کردند. اول دخترکم را گرفته بود که زیاد وخیم نبود فقط کمی ریزش داشت و کمی سرفه می‌کرد؛ اما بعد بچه‌ام را هم گرفت که وضعیت هر دوی شان خیلی خراب شد، پیش داکتر هم بردیم، شربت داده بر شان؛ ولی هیچ تأثیری نکرده، سرفه‌ی شان خیلی شدید شده است و بلغم دارند.»

در همین حال، کاظم اسدی، پزشک بخش کودکان، می‌گوید که سینه‌بغل از بیماری‌های شایع میان کودکان زیر پنج سال است که تب، سرفه، تنفس بلند یا زود زود نفس‌کشیدن، از نشانه‌های برجسته‌ی آن است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او در باره‌ی راه‌های پیش‌گیری از ابتلا به سینه‌بغل در کودکان، می‌گوید: «کودکان سالم، باید از کودکانی که به سینه‌بغل مبتلا اند، دور نگه داشته شوند و راهی دیگر واکسین کودکان است که باید کودکان به موقع واکسین شوند و این که کودک باید از هوای سرد دور نگه داشته شود و اگر کودکی به این بیماری مبتلا می‌شود، باید تغذیه‌ی درست و سالم شود و به زودترین زمان ممکن پیش داکتر برده شود»

بر اساس آمار شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی، میزان ابتلا به سینه‌بغل و بیماری‌های تنفسی در کودکان در سال روان افزایش یافته است؛ طوری که در نومبر ۲۰۲۲، شش هزار و ۷۰۰ کودک مبتلا به بیماری‌های تنفسی و سینه‌بغل به این شفاخانه آورده شده اند و در نومبر ۲۰۲۱، سه هزار و ۷۰۰ کودک مبتلا به این بیماری‌ها به این شفاخانه آورده شده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: