سرداراحمد شکیب، سرپرست سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، به سلام‌وطندار می‌گوید که در دیدار روز گذشته‌اش با آصف درانی، نماینده‌ی ویژه‌ی این کشور برای افغانستان، بر تکرارنشدن حمله‌های هوایی پاکستان بر خاک افغانستان توافق شده‌ است.

او می‌افزاید:«به درخواست آصف درانی نماینده‌ی ویژه‌ی پاکستان برای افغانستان با او دیدار کردم؛ در این دیدار در باره‌ی حمله‌های هوایی اخیر پاکستان که تنش‌هایی را به میان آورده بود بحث و توافق شد که در آینده چنین رویدا‌دها، تکرار نشود.»

نیروهای نظامی امارت اسلامی و پاکستان، در ۲۸ حوت سال‌ گذشته، شاهد یک رویارویی نظامی کوتاه از دو سوی خط دیورند بودند که پس از حمله‌ی هوایی پاکستان بر بخش‌هایی از خوست و پکتیکا، شکل گرفت.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

حل مشکلات موجود در روابط پاکستان و امارت اسلامی و بهبود روابط اقتصادی و بازرگانی افغانستان و پاکستان، از دیگر موضوعاتی است که سرپرست سفارت افغانستان در اسلام‌آباد و نماینده‌ی ویژه‌ی پاکستان روی آن با هم گفت‌وگو کرده ‌اند.

سرداراحمد شکیب، می‌افزاید که در نتیجه‌ی بحث‌هایی که با آصف درانی داشته، قرار است در آینده‌ی نزدیک، وزارت تجارت پاکستان هیئتی را به افغانستان بفرستد. «در چند روز آینده یک هیئت بلندپایه وزارت تجارت پاکستان به کابل خواهد آمد و در سفر این هیئت، روی مسایل بازرگانی و ترانزیتی بحث‌های مفصل خواهد شد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

با این وضع، شماری از آگاهان رویارویی نظامی میان افغانستان و پاکستان را به ضرر هر دو کشور خوانده و از پاکستان، می‌خواهند که برای حل مشکلات خود با افغانستان، راه دیپلماسی را در پیش بگیرد.

عزیز استانکزی، آگاه مسایل سیاسی و نظامی، می‌گوید: «موضوع پیچیده و بغرنج شده‌ حتا حرف به تهدید حمله از سوی پاکستان بالای افغانستان کشیده شده ‌است؛ فکر می‌کنم که حکومت پاکستان باید به هوش بیاید و از مداخله در امور افغانستان دست بکشد و مشکلات را از راه گفت‌وگو حل کند.»

روابط امارت اسلامی و حکومت پاکستان در بیش‌تر از دو سال گذشته، نوسان‌های زیادی داشته که از بسته‌شدن‌ گذرگاه‌های مرزی تا تبادل آتش میان دو طرف را در پی داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: