آصف علی‌‌خان درانی، نماینده‌‌ی ویژه‌ی پاکستان برای افغانستان، روز گذشته به کابل سفر و با امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی افغانستان، دیدار کرده است. امارت اسلامی می‌گوید که در این دیدار دو طرف در باره‌ی موضوع‌های مختلف از جمله تقویت روابط دیپلماتیک میان دو کشور گفت‌وگو کرده اند.

بلال کریمی، از معاونان سخن‌‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید که سرپرست وزارت امور خارجه، در این دیدار خواهان برقراری روابط دیپلماتیک قوی با پاکستان شده و‌ به نماینده‌ی این کشور اطمینان داده است که خاک افغانستان در برابر هیچ کشوری به ویژه پاکستان، استفاده نخواهد شد.

آقای کریمی، می‌افزاید: «در باره‌ی موضوع‌های مختلف صحبت‌ها داشتند و وزیر امور خارجه‌ی امارت اسلامی از ناحیه‌ی امنیتی نیز اطمینان داد که از خاک افغانستان به هیچ کشوری به خصوص پاکستان تهدید نیست و نه ما اجازه می‌دهیم که به کشورهای همسایه به خصوص پاکستان، تهدید متوجه شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بلال کریمی، تأکید می‌کند که آصف علی‌خان درانی در این دیدار گفته که پاکستان خواهان گسترش روابط سیاسی و تجاری با افغانستان است و این روابط باید تقویت شود. او می‌گوید: «طرف مقابل هم در مورد امنیت ابراز خرسندی کرد و گفت که پاکستان خواهان برقراری روابط دیپلماتیک تجاری و اقتصادی با پاکستان است.»

از سویی هم، شماری از آگاهان روابط بین‌الملل، شریک‌سازی نگرانی‌های امنیتی پاکستان را، از دلیل‌های اصلی سفر نماینده‌ی ویژه‌ی این کشور به کابل می‌گویند.

حبیب‌الله جعفری، آگاه روابط بین‌الملل، می‌گوید: «یکی از دلیل‌های سفر آن‌ها شریک‌سازی نگرانی امنیتی پاکستان است؛ چرا که آن‌ها فکر می‌کنند امارت اسلامی می‌تواند آن‌ها را در این بخش کمک کند. نیاز است تا هر دو طرف باید روابط دوجانبه داشته باشند و این دیدارها می‌تواند در تقویت روابط سودمند باشد.»

توسعه‌ی روابط اقتصادی میان افغانستان و پاکستان، نیز از مسائل مورد بحث در این دیدار بوده است. سخن‌گوی وزارت امور خارجه، در تویترش نوشته که سرپرست این وزارت به آصف درانی گفته اکنون فرصت برای رشد اقتصادی هر دو کشور، آغاز پروژه‌ها و افزایش تجارت، به میان آمده است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

آگاهان مسائل اقتصادی، نیز گسترش روابط اقتصادی میان افغانستان و پاکستان را، در توسعه‌ی تجاری هر دو کشور اثرگذار می‌دانند و می‌گویند که پاکستان و افغانستان می‌توانند خلاهای اقتصادی شان را به گونه‌ی مشترک برطرف کنند.

تاج‌محمد تلاش، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید: «دو طرف اکنون در احیای روابط اقتصادی اند. هر دو طرف باید به تعادل اقتصادی بروند و پاکستان هم به سیاست‌های مغرضانه‌ی اقتصادی خود پایان دهد و با تعهدات نو وارد تعاملات اقتصادی شود تا هر کشور بتواند به صلح و ثبات اقتصادی در منطقه برسد.»

سفر آصف درانی به کابل در حالی صورت می‌گیرد که اخیراً تنش‌های لفظی میان دو کشور بر سر حضور یا حضورنداشتن اعضای تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) در افغانستان، بالا گرفته است و مقام‌های این کشور ادعا کرده اند که خاک افغانستان در برابر پاکستان مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ گفته‌هایی که امارت اسلامی همواره آن را بی‌اساس خوانده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: