در روزهای پسین دست‌رسی به اطلاعات به‌طور جدی کاهش یافته ‌است. کاهش چشم‌گیر دست‌رسی به اطلاعات، به نگرانی‌های خبرنگاران و جامعۀ رسانه‌یی افزوده ‌است.

روز جمعه وقوع انفجار در میدان بین‌المللی کریکت افغانستان در کابل و امروز هم اصابت چند راکت بر بخش‌هایی از پایتخت، از مواردی‌اند که پیرامون آن‌ها  جزئیات کامل به دست‌رس خبرنگاران از سوی نهاد‌های وابسته قرار داده نشده‌ است.

پاسخ‌گونبودن سخنگویان حکومت سرپرست امارت اسلامی در پیوند به روی‌داد امروز و گزارش‌های ضدونقیض از شمار تلفات انفجار در میدان بین‌المللی کریکت کشور، با انتقادهایی هم‌راه شده‌ است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، سلام‌وطندار از مجموع تماس‌ها و روی‌دادهایی که در آن در جریان ماه جاری میلادی (جولای) که امروز روز آخر آن است، خواهان اطلاعات از مسئولان و سخنگویان حکومتی در کابل شده‌ است، ۲۲ مورد آن را بررسی کرده است که از این میان سخنگویان حکومت در ۱۶ مورد آن پاسخ نداده‌اند.

در همین ‌حال، شماری از خبرنگاران نیز با انتقاد از مشکلات موجود در بخش دست‌رسی به اطلاعات، خواهان زمینه‌سازی حکومت در این زمینه‌اند.

الهه عظیمی، یک تن از خبرنگاران، در این باره می‌گوید: «دست‌رسی به اطلاعات روزبه‌روز کم می‌شود. ما وقتی منابع دولتی را پیدا کنیم، آمادۀ پاسخ نمی‌شوند و در مورد دیگر هم اطلاعات درست را در اختیار ما قرار نمی‌دهند. مثلاً صبح امروز انفجار شد؛ اما اطلاعات درست به ما داده نشد.»

صنوبر پارسا، یک تن دیگر از خبرنگاران، نیز در این باره می‌گوید: «ما در کار خود با محدودیت‌ها و عدم دست‌رسی به اطلاعات روبه‌رو هستیم. دست‌رسی به اطلاعات منابع، بخش مهم کار ماست، اما در این بخش محدودیت‌ها وجود دارد. مثلاً در مورد نوعیت حادثات امروز کسی نیست که به ما اطلاعات دهد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی ‌هم، نهادهای پشتی‌بان خبرنگاران و رسانه‌ها نیز از نبود زمینۀ دست‌رسی به اطلاعات درست در کشور، انتقاد می‌کنند و از حکومت خواهان توجه در این راستا اند.

ظریف کریمی، مسئول نهاد پشتی‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «هرچند عدم دست‌رسی به اطلاعات چالش چندساله است، اما از زمان روی‌کارآمدن امارت اسلامی وضع محدودیت به فعالیت خبرنگاری بیش‌تر شده‌ است. با وجود بارها وعدۀ حکومت، متأسفانه هنوز ما شاهد عدم دست‌رسی به اطلاعات هستیم.»

این در حالی‌ست که در کنار نبود دست‌رسی‌ به اطلاعات، فشارهای مسئولان و بازداشت خبرنگاران از سوی حکومت، نیز فعالیت‌های خبرنگاری و رسانه‌یی را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: