نخستین جشنواره‌ی بهترین‌های رسانه‌ای حوزه‌ی غرب افغانستان، از سوی مسئولان کمیته‌ی حمایت و نظارت از خبرنگاران و رسانه‌های هرات با حمایت مالی دفتر تیکا در این ولایت برگزار شد.

برگزارکنندگان این جشنواره، می‌گویند در این جشنواره از میان ۱۴۵ اثر رسانه‌ای که خبرنگاران حوزه‌ی غرب به آن‌ها فرستاده بودند، هفت اثر به عنوان بهترین‌ها از سوی این کمیته و داوران انتخاب شده است.

احمدشمیم مشعل، رییس این کمیته، می‌گوید: «این جشنواره باعث تشویق رسانه‌ها، خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ای می‌شود تا این که در تولید و در کیفیت برنامه‌ها بتوانند بیش‌تر از این تلاش کنند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در همین حال، عرفات دنیز، مسئول دفتر تیکا، نقش رسانه‌ها را در اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی مهم‌ عنوان می‌کند و می‌گوید که آن‌ها با برگزاری چنین جشنواره‌ها، از خبرنگاران پشتیبانی می‌کنند.

او تصریح می‌کند: «وقتی ما یک قسمت رسانه را پشتیبانی بکنیم، مستقیم جامعه را پشتیبانی می‌کنیم؛ چون یک روی جامعه است؛ چیزی که بیش‌تر مردم نگاه می‌کنند، شاید بیش‌تر از مکتب باشد. برنامه‌هایی که تا حالا چند بار داشتیم، همیشه در قسمت رسانه‌ها بوده و امروز یک جشنواره برگزار کردیم.»

از سویی هم، داوران این جشنواره، می‌گویند که شمار بسیاری از خبرنگاران حوزه‌ی غرب از این جشنواره استقبال گرم کرده‌ اند. آنان می‌‌افزایند که تمام اثرهای این خبرنگاران بر اساس اصول خبرنگاری بررسی شد.

محسن کریمی، یک تن از داوران این جشنواره، چنین می‌گوید: «تیم داوری که تمام آثار را دیدند، بر اساس معیارهای خبرنگاری و اصول اخلاق و مسائلی که تحت چوکات پالیسی کار رسانه است، تمام این موارد را ما در کل دیدیم و یک‌به‌یک آثار را بررسی و ارزیابی کردیم و بهترین‌ها را از بین آن انتخاب کردیم. تلاش ما این است که برای سال‌های آینده‌ جشنواره‌های بهتری را برگزار کنیم تا هم‌کاران ما تشویق شوند، بهتر کار بکنند و انگیزه ایجاد شود.»

همین گونه، خبرنگاران برتر حوزه‌ی غرب که در این جشنواره از سوی داوران انتخاب شده‌ اند، از برگزاری این جشنواره ابراز خرسندی می‌کنند و از حکومت سرپرست خواهان پشتیبانی بیش‌تر از خبرنگاران اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نصیراحمد صالحی که از سوی داوران به عنوان خبرنگار برتر حوزه‌ی غرب انتخاب شده است، می‌گوید: «من فکر می‌کنم برگزاری چنین جشنواره‌ها برای تشویق خبرنگاران بسیار خوب است و یک انگیزه خلق می‌کند برای خبرنگاران و در اوضاع کنونی که می‌بینیم، مشکلات زیاد است.»

با این حال، حیات‌الله مهاجر فراهی، معاون والی هرات، وعده‌ی پشتیبانی از خبرنگاران را می‌دهد و می‌گوید: «پالیسی امارت اسلامی این است که رسانه‌ها، مطبوعات و خبرنگاران از تمام رویدادها باخبر شوند. ما تمام سخن‌گویان اداره‌ها را مکلف کرده‌ایم تا در اسرع وقت با خبرنگاران هم‌کاری کنند».

گفتنی است که در این جشنواره هفت تن به عنوان بهترین‌ گوینده‌ی خبر، گزارش‌گر، عکاس و مجری برنامه‌های رادیویی، انتخاب شدند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: