نخستین نمایش‌گاه تولیدات داخلی، زیر نام «نمایش‌گاه بهاری خدمات برتر ملی»، امروز به هم‌کاری رادیو_تلویزیون ملی و «تسل-مدیا گروپ»، در قصر دارالامان کابل، برای نمایش محصولات شماری از سکتورهای خصوصی، گشایش یافت و تا سه روز ادامه خواهد داشت.

احمد‌الله وثیق، رییس رادیو_تلویزیون ملی و یکی از برگزارکنندگان این نمایش‌گاه، می‌گوید: «در این نمایش‌گاه، پیش‌رفت‌های فکری که در کشور ما به میان آمده است، نمایش داده می‌شود که ما از آن استقبال می‌کنیم. این نمایش‌گاه، پیش‌رفت‌های مردم را به لحاظ اقتصادی، نشان می‌دهد.»

در همین حال، شماری از مقام‌های امارت اسلامی که در این نمایش‌گاه اشتراک کرده اند، وعده‌ی پشتیبانی همه‌جانبه از سکتور خصوصی در سال روان را داده و آن را عامل مهمی برای رشد تولیدات داخلی و خودکفایی افغانستان عنوان کرده اند. بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید که این نمایش‌گاه، نشان‌دهنده‌ی تحرک و رشد اقتصادی افغانستان است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «این نمایش‌گاه، از یک ابتکار عالی نمایندگی می‌کند و نشان می‌دهد که افغانستان و افغان‌ها، در تحرک اند. امارت اسلامی نیز از این گونه تحرک‌ها چه در بخش تولیدات و استفاده از محصولات داخلی افغانستان و چه در تهیه‌ی مواد خام و ایجاد تسهیلات در بخش صادرات و از سکتور خصوصی، پشتیبانی همه‌جانبه می‌کند؛ زیرا پشتوانه‌ی اصلی یک دولت و عامل رسیدن به خودکفایی است.»

از سویی هم، عبداللطیف نظری، معین مسلکی وزارت اقتصاد، می‌گوید که برای رسیدن به استقلال در سیاست‌گذاری، به اقتصاد مستقل نیاز است. او می‌افزاید: «به هر میزانی که ما از چنین نمایش‌گاه‌ها و کسانی که در عرصه‌ی تولید فعالیت می‌کنند به ویژه بخش‌های خصوصی، حمایت کنیم، به همان میزان به سوی خودکفایی قدم برداشته‌ایم و هنگامی می‌توانیم سیاست‌گذاری‌های مستقل داشته باشیم که خودکفا باشیم و به لحاظ اقتصادی و علمی، دست ما به سوی خارجی‌ها دراز نباشد.»

شماری از غرفه‌داران در این نمایش‌گاه، می‌گویند که برگزاری چنین نمایش‌گاه‌ها، می‌تواند سبب جذب مشتری شود و مردم را به استفاده از تولیدات داخلی تشویق کند. پلوشه، غرفه‌دار در این نمایش‌گاه، می‌گوید: «ما محصولات معاینات خون مانند اچ‌سی‌وی و اچ‌بی‌اس را داریم و برای شان انجام می‌دهیم که می‌تواند بسیار مؤثر باشد؛ چون اگر در این نمایش‌گاه محصولات خود را ارائه کنیم، آنان را وادار می‌کند که بازدید کنند و بعداً به شفاخانه‌ی ما بیایند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

پرویز، دیگر غرفه‌دار در این نمایش‌گاه، نیز می‌گوید: «ما محصول وطنی داریم که در داخل تولید می‌شود و صنعتی است که آب سرد را در چهار ساعت از طریق آفتاب به گونه‌ی عادی گرم می‌کند و این دست‌آورد خود ما است و افتخار ما است.»

گفتنی است که در سال پسین، نمایش‌گاه‌های زیادی برای پشتیبانی از تولیدات داخلی در بخش کشاورزی و دیگر فرآورده‌ها در کابل و ولایت‌ها، برگزار شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: