جریدۀ «سیستان»، نخستین جریدۀ رسمی‌ست که پس از تسلط امارت اسلامی افغانستان، در ولایت فراه با محتوای مختلف آغاز به فعالیت کرده است. مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی برای فراه می‌گویند که این جریده از سوی آنان مدیریت، در هر ماه یک‌بار چاپ و نسخه‌‌های آن به‌شمول شهر و ولسوالی‌های فراه، به کتاب‌خانه‌های عامۀ تمامی ولایت‌ها فرستاده می‌شود.

فاضل فیاض، رئیس اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی برای فراه می‌گوید: «جریدۀ سیستان شامل سرمقاله،‌ اخبار محلی،‌ اشعار، معرفی آبده‌های تاریخی، معرفی شخصیت‌های علمی و فرهنگی و مطالب راجع به صحت، زراعت، محیط زیست و مطالب مختلف دینی و مذهبی می‌شود و همیشه به چاپ می‌رسد. این جریده در دست‌رس مشترکین قرار می‌گیرد و هم‌چنان به‌صورت تبادله به ۳۴ ولایت فرستاده می‌شود و در کتاب‌خانه‌های ۳۴ ولایت هر نسخۀ این جریده وجود دارد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

رئیس اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی برای فراه از تمامی فرهنگیان،‌ شاعران و نویسنده‌گان می‌خواهد که مطلب‌‌های‌شان را برای نشر به این جریده بفرستند. او هم‌چنان از بازرگانان و کارخانه‌داران این ولایت انتظار دارد که این جریده را پشتی‌بانی مالی کنند.

آقای فیاض می‌افزاید: «ما از نویسنده‌گان و از شخصیت‌های علمی و فرهنگی تقاضامندیم تا مطالب خود را به جریدۀ سیستان بیاورند و ما در این‌جا تایپ/نوشته و هم‌چنان ادیت/ویرایش می‌کنیم و به نشر می‌رسانیم و به دست‌رس خودشان و مشترکین‌شان می‌توانیم قرار بدهیم.»

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

از سویی هم، شماری از باشنده‌گان و فرهنگیان فراه، آغاز دوبارۀ فعالیت جریدۀ سیستان را در زمان حاکمیت امارت اسلامی در این ولایت پشتی‌بانی می‌کنند و می‌گویند که موضوع‌های پخش‌شده در این جریده می‌تواند در روشنایی اذهان عامه اثرگذار باشد. احمد عمرزی، باشندۀ فراه می‌گوید: «بسیار زیاد از هم‌چو جریده‌ها و کتاب‌هایی که نوشته می‌شود حمایت می‌کنیم، به‌خاطری که یک فرهنگ کتاب‌خوانی است و یک فرهنگ هم خواندن و مطالعه.»

براساس گفته‌های مسئولان فرهنگی فراه، در این جریده هفت تن سرگرم کار اند. این در حالی‌ست که هم‌زمان با تسلط امارت اسلامی بر کشور بیش‌تر رسانه‌های چاپی، شنیداری و دیداری یکی پی دیگری به‌دلیل نداشتن منابع مالی از فعالیت بازمانده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: