مسئولان در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، امروز (یک‌شنبه، ۱ اسد)، در پایان دومین نمایش‌گاه ملی و بین‌المللی امام ابوحنیفه در کابل، می‌گویند که حدود ۵۰۰ تفاهم‌نامه به ارزش ۴۵ میلیون دالر امریکایی، میان تاجران داخلی و خارجی به امضا رسیده است.

محمدیونس مومند، معاون نخست اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید که این نمایش‌گاه هفت‌روزه، ۳۵۰ هزار بازدیدکننده داشته است و مهمانان خارجی از چهار کشور منطقه نیز از این نمایش‌گاه بازدید کرده اند.

او می‌افزاید: «در این نمایش‌گاه به ارزش حدود ۴۵ میلیون دالر قراردادها صورت گرفته است. مجموع فروشات ۵۰ میلیون افغانی است که در حدود اضافه‌تر از  ۴۱ میلیون افغانی فروشات تنها از غرفه‌های خانم‌ها بوده است.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

مومند، تأکید می‌کند که ایران به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده به افغانستان، در این نمایش‌گاه حضور کم‌رنگ داشته است.

خیرالدین مایل احمدی، معاون تجاری اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید: «در این نمایش‌گاه، حدود ۵۰۰ تفاهم‌نامه‌ی خردوبزرگ بین تاجران افغان و خارجی امضا شده که یک دست‌آورد خوب است.»

در همین حال، مسئولان وزارت صنعت‌وتجارت، می‌گویند که تصمیم دارند در روزهای نزدیک، برای معرفی کالاهای تولید افغانستان، تولیدات داخلی را در نمایش‌گاهی در قزاقستان، به نمایش بگذارند.

نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت‌وتجارت، می‌گوید: «این نمایش‌گاه‌ها دوام می‌داشته باشد و روزبه‌روز بهتر خواهد شد تا در سطح منطقه تولیدات افغانستان را داشته باشیم. قرار است از سکتور خصوصی، ۷۰ غرفه در روزهای نزدیک در نمایش‌گاهی در قزاقستان اشتراک کنند.»

سرپرست وزارت صنعت‌وتجارت، هم‌چنان از جامعه‌ی جهانی می‌خواهد تا تحریم‌های اقتصادی بر شهروندان افغانستان را برطرف و پول‌های منجمدشده را آزاد کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

غرفه‌داران در نمایش‌گاه امام ابوحنیفه، نیز با ابراز خرسندی می‌گویند که دست‌آوردهای سودمندی داشته اند.

تمنا، یکی از غرفه‌داران در این نمایش‌گاه، می‌گوید: «ما در این نمایش‌گاه بیش‌تر صنایع دستی داشتیم. فروشات ما خوب بود. قراردادها بود و باید دیگر نیز از این نمایش‌گاه‌ها دایر شود.»

پیش از این، در نخستین نمایش‌گاه امام ابوحنیفه، تفاهم‌نامه‌هایی به ارزش دو میلیون و ۵۰۰ هزار دالر میان تاجران داخلی و خارجی، به امضا رسیده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: