عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرای حکومت سرپرست، شام جمعه، ۱۹ عقرب، در رأس هیئت اقتصادی افغانستان پس از پایان سفر شش‌روزه‌ی این هیئت به ایران، با هیئت ‌هم‌راهش از این کشور بازگشت.

معاون اقتصادی ریاست‌الوزرای حکومت سرپرست، شام جمعه در یک نشست خبری در فرودگاه بین‌المللی کابل، می‌گوید که این سفر، سفری پردست‌آورد برای افغانستان بوده و در آن تفاهم‌نامه‌های مهم در بخش‌های گوناگون با ایران، امضا شده است. عبدالغنی برادر، می‌افزاید که مهم‌ترین دست‌آورد این سفر، امضای تفاهم‌نامه‌ی چابهار به منظور ایجاد سهولت در صادرات و واردات کالاهای بازرگانی به کشور‌های بیرونی بوده است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا، تأکید می‌کند: «الحمدلله ما در آن جا با مقام‌های ایرانی دیدن کردیم و با شماری از آن‌ها نشست‌هایی داشتیم، از بعضی ساحات دیدن هم کردیم. این بازدید ما به این خاطر بود که برای محصولات افغانی یک راه آسان و ارزان پیدا کنیم تا تجارت ما زیاد شود، تفاهم‌نامه‌های زیادی امضا کردیم. ان‌شاءالله تجارت ما از این بیش‌تر می‌شود و محصولات افغانی به جهان راه پیدا می‌کند و به دیگر کشورها به بسیار ارزانی خواهد رسید.»

از سویی هم، سرپرست وزارت صنعت‌وتجارت که عضو هیئت اقتصادی افغانستان به ایران بوده، می‌گوید که در این سفر، در ۶۸ مورد با مقام‌های ایرانی تفاهم‌نامه‌ی مشترک امضا و تیم‌های کاری دو کشور، مهلت یک‌ماهه برای پی‌گیری این تفاهم‌نامه تعیین کرده اند.

نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت‌وتجارت، می‌گوید که این تفاهم‌نامه‌ها در زمینه‌های صنعت، ترانزیت، کشاورزی، معدن، نفت‌و‌گاز، مسائل مرزی، بهداشت، حمل‌ونقل، راه آهن و ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، امضا شده است.

او می‌‌افزاید: «این سفر، دست‌آوردهای خوبی داشت؛ یک تفاهم‌نامه‌ی عمومی در ۶۸ مورد امضا کردیم که به بعضی از این‌ها تا یک ماه فرصت داده شده تا روی جزئیات آن کار کنیم. یک توافق‌نامه هم روی هوانوردی است که باید هوانوردی مشترک داشته باشیم. یک توافق روی مناطق بندری است. نهمین جلسه حمل‌ونقل است، به یک توافق رسیدیم. شرکت ذوب آهن است که هم‌راه شان تفاهم کردیم برای مواد خام و روی فولاد می‌خواهند در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

هیئت اقتصادی افغانستان، می‌گوید که در این سفر از شماری از کارخانه‌های صنعتی و تولیدی ایران، نیز بازدید کرده است.

گفتنی است که عبدالغنی برادر با هیئت هم‌راهش، شنبه‌ی هفته‌ی گذشته به دعوت رسمی ایران، به منظور گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور، راهی این کشور شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: