مسئولان امارت اسلامی، می‌گویند که عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا، در رأس هیئتی به ترکیه رفته است.

بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی حکومت سرپرست، به سلام‌وطندار می‌گوید که تسهیل مسائل تجارتی میان افغانستان و ترکیه و دعوت سرمایه‌گذاران افغان در ترکیه برای سرمایه‌گذاری داخل کشور، از اهداف اصلی این سفر است.

او، می‌افزاید: «عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا، قرار است با مقام‌های ترکیه و تاجران افغان مقیم ترکیه دیدار کند و نیز در یک نشست بزرگ به منظور جذب سرمایه‌گذاری اشتراک خواهد کرد.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

شماری از آگاهان مسائل اقتصادی، می‌‌گویند که به دلیل تنش‌ها میان امارت اسلامی و جهان، سرمایه‌گذاران داخلی به سیستم‌های اقتصادی جهان دست‌رسی ندارند و در این زمینه با چالش‌های بزرگی روبه‌رو اند.

آذرخش حافظی، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید: «محروم‌بودن از سیستم اقتصاد بین‌المللی و دست‌رسی‌نداشتن به سیستم سویفت برای انتقال سرمایه به افغانستان به علت به‌رسمیت‌شناخته‌نشدن، یکی از مشکلات بزرگ است که تاجران با آن رو‌به‌رو خواهند بود.»

سیداحمد مسعود، دیگر آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید که به علت تنش‌های پسین، امارت اسلامی ناگزیر شده  است که به جای ایران، ترکیه را برای معاملات اقتصادی خود برگزیند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «در این وقت افغانستان با ایران حرف‌هایی دارد و ترکیه هم با ایران روابط دوستانه ندارد و رقیب منطقه‌ای اند. افغانستان فکر می‌کند که از این موضوع می‌تواند بهره بگیرد.»

گفتنی است که در نزدیک به دو سال پسین، بیش‌تر بازرگانان و سرمایه‌گذاران افغان به دلیل‌های مختلفی کشور را ترک کرده اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: