در ۱۸ جوزای ام‌سال شماری از باشنده‌گان بدخشان به‌دلیل نبود آب آشامیدنی و برق و افزایش ناامنی‌ها اعتراض کردند، اما این اعتراض‌ها به خشوت گرایید و در پی آن ۴ معترض کشته و بیش از ۴۰ تن دیگرشان زخمی شدند.

به‌دنبال این روی‌داد، مجلس نماینده‌گان هیأت پنج نفری را برای بررسی این روی‌داد به بدخشان فرستاد. خان‌آقا رضایی که ریاست این هیأت را برعهده داشت، امروز در نشست عمومی مجلس نماینده‌گان هنگام ارایۀ گزارش بررسی روی‌داد می‌گوید، مدارک نشان می‌دهد پیش از آن‌که مردم کار خلاف قانون انجام دهند، از سوی نیروهای امنیتی بر آنان شلیک شده است.

بررسی‌های این هیأت نشان می‌دهد که زکریا سودا، والی بدخشان از صلاحیت‌هایش سوءاستفاده کرده است. هیأت حقیقت‌یاب خواهان تعلیق وظیفۀ والی بدخشان و معرفی او به دادستانی شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

خان‌آقا رضایی می‌افزاید: «هیأت به حکومت پیشنهاد می‌کند که والی بدخشان و رئیس شورای نظامی این ولایت از وظیفه‌های‌شان تعلیق و به ثارنوالی/دادستانی معرفی شوند تا بررسی شود که آیا این‌ها مسئول بوده‌اند یا خیر. و ضعفی در مسئولیت‌شان انجام داده‌اند یا خیر. چرا در برگزاری تظاهرات آماده‌گی نداشتند؟»

اما زکریا سودا، والی بدخشان گزارش هیأت حقیقت‌یاب مجلس نماینده‌گان را سلیقه‌یی و غیرفنی می‌خواند و می‌گوید که گزارش مجلس براساس شایعات آماده شده است.

والی بدخشان می‌افزاید: «هیأت پارلمانی که برای بررسی روی‌داد ۱۸ جوزا به بدخشان آمده بود، قضیه را همه‌جانبه، تخنیکی و مطابق به قانون نافذۀ کشور بررسی نکرده است و یک گزارش غیرمسلکی و با دید شخصی‌شان را به پارلمان ارایه کردند. این گزارش براساس گفته‌های افراد دخیل در قضیه، شایعات و مخالفان نظام تهیه شده است.»

در همین حال، نماینده‌گان مردم بدخشان در مجلس نماینده‌گان نیز از عمل‌کرد والی این ولایت شاکی‌اند و خواهان محاکمه‌شدن والی این ولایت هستند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

حجت‌الله خردمند، نمایندۀ مردم بدخشان در مجلس نماینده‌گان می‌گوید: «در بدخشان انسان مرد و خون انسان ریخته شده است، نباید حکومت مرکزی بی‌توجه باشد. مردم بدخشان تا زمانی که خواست‌های برحق‌شان برآورده نشود، به اعتراض‌شان ادامه می‌دهند. خواست ما این است که اول والی را برکنار و به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی کند.»

هم‌زمان با به‌ خشونت‌کشیده‌شدن اعتراض باشنده‌گان بدخشان، ریاست‌جمهوری نیز از تشکیل هیأتی برای بررسی این روی‌داد خبر داد، اما با گذشت چندین هفته هنوز معلوم نیست که کار بررسی این هیأت به کجا رسیده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: