سازمان پزشکان بدون مرز، روز گذشته با پخش گزارشی از کاهش عرضه‌ی خدمات بهداشتی در ولایت‌های شمالی افغانستان، نگرانی کرده و گفته است که کم‌بود کارمندان صحی، کم‌بود بودجه و نبود امکانات بیش‌تر، سیستم مراقبت‌های بهداشتی افغانستان را زیر فشار قرار می‌دهد.

این سازمان، افزوده که موجودیت این چالش‌ها سبب بدترشدن وضعیت زیر‌ساخت‌های بهداشتی، کم‌بود کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و افزایش مرگ‌ومیر، شده است.

امین مرتضوی، سرپرست هم‌آهنگ‌کننده‌ی سازمان پزشکان بدون مرز در بلخ، می‌گوید که پزشکان بدون مرز در هم‌کاری وزارت صحت عامه برای کاهش مرگ‌ومیر کودکان و نوزادان در شمال، رسیدگی می‌کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «ما به نیازهای مراقبت‌های صحی مردم به ویژه نوزادان و کودکان آسیب‌پذیر، با توجه به تقاضای زیاد سیستم صحی تحت فشار و کم‌بود منابع، رسیدگی می‌کنیم.»

فریده، مادری که کودکش در بخش کلینیک پزشکان بدون مرز در شهر مزارشریف، مرکز بلخ بستری است، می‌گوید ابراز امیدواری می‌کند که کودکش به زودی صحت‌یاب شود.

او می‌افزاید: «کودکم را نزد پزشکان زیادی بردم و هزینه‌ی زیادی برای نسخه‌هایش پرداخت کردم؛ اما خوب نشد و حتا دچار اسهال شد و بدتر شد. اکنون که فرزندم در بخش کلینیک پزشکان بدون مرز بستری است، خوش‌حالم که بهبود می‌یابد.»

با این حال، مسئولان در وزارت صحت عامه، می‌گویند که در همه شفاخانه‌های ولایت‌های شمال کشور، خدمات بهداشتی معیاری به شهروندان عرضه می‌شود.

شرافت زمان امرخیل، سخن‌گوی وزارت صحت عامه،‌ می‌گوید که با استخدام ۱۵۰۰ کارمند صحی و عرضه‌ی خدمات، رقم مرگ‌ومیر مادران در کشور کاهش یافته است. او، از نهادهای پشتیبان بخش صحی، می‌خواهد که کمک‌های شان را به بخش صحت افغانستان بیش‌تر کنند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

سخن‌گوی وزارت صحت عامه، می‌افزاید: «در دوره‌ی جمهوری ۵۰ درصد عرضه‌ی خدمات صحی به شهروندان عرضه نمی‌شد که این ارقام شامل کودکان و مادران، بزرگ‌سالان می‌شود و ما توانستیم با استخدام کارمندان جدید و عرضه‌ی خدمات صحی، میزان مرگ‌ومیر مادران و کودکان را در افغانستان کاهش بدهیم.»

با این همه، مسئولان در وزارت صحت عامه، می‌گویند که در روزهای پسین ۳۵۰ شفاخانه‌ی جدید در ولایت‌های مختلف به بهره‌برداری رسیده است.

گفتنی است که کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ، در جریان سال روان میلادی کمک‌های مالی خود به ۲۵ شفاخانه‌ی دولتی در افغانستان را قطع کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: