مسئولان اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات، امروز (چهارشنبه، ۱۱ اسد) در برنامه‌ی حساب‌دهی دولت به ملت، می‌گویند که در یک سال گذشته به بیش از ۲.۵ میلیون تن از شهروندان شناس‌نامه‌ی برقی توزیع کرده اند. به گفته‌ی مسئولان، از این میان، ۱.۵ میلیون شناس‌نامه‌ی برقی به مردان و یک میلیون شناس‌نامه‌ی دیگر به زنان در سراسر کشور توزیع شده است.

فقیرمحمد زیار، سرپرست اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات، می‌گوید که در سراسر کشور ۷۴ مرکز توزیع شناس‌نامه‌ی برقی فعالیت دارند که از این میان، ۱۵ مرکز در کابل و ۵۹ مرکز در ولایت‌های دیگر فعالیت دارند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات، در سال روان تلاش دارد به چهار میلیون شهروند افغانستان شناس‌نامه‌ی برقی توزیع کند و ۱۵ میلیون فایل انفرادی، فایل دیجیتال خواهد شد و نیز قرار است در کندهار، خوست، هرات، ننگرهار و بلخ، مرکزهای آسان خدمات فعال شود.»

مسئولان در اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات، می‌گویند که در یک سال گذشته، ۱۳۰ پرونده‌ی مرتبط به فساد شناسایی شده که آن را به نهادهای عدلی و قضایی سپرده اند.

مسئولان این اداره، می‌افزایند که سرشماری نفوس کشور از اولویت‌های مهم این اداره است که تا کنون به دلیل کم‌بود بودجه در این اداره، سرشماری از نفوس کشور صورت نگرفته است.

در همین حال، عصمت‌الله حکیمی، معاون مسلکی اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات، می‌گوید یافته‌های این اداره نشان می‌دهد که در سراسر کشور ۶.۳ تا ۶.۵ میلیون ساختمان خانه موجود است که از این میان، ۵.۸ میلیون ساختمان خانه‌ رهایشی، ۱۰۰ هزار خانه غیررهایشی و ۴۰۰ هزار آن، خانه‌های نیمه‌کاره است.

او می‌افزاید که سروی تثبیت روستاها و فهرست ساختمان خانه‌ها می‌تواند بدیلی برای سرشماری نفوس در کشور حساب شود؛ اما سرشماری واقعی از نفوس کشور شده نمی‌تواند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این همه، مسئولان اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات، می‌گویند که از آغاز روند توزیع شناس‌نامه‌ی برقی تا کنون، به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تن شناس‌نامه توزیع شده است.

مسئولان می‌افزایند که پس از بازگشت امارت اسلامی، چهار میلیون و ۶۰۰ هزار شناس‌نامه‌ی برقی در سراسر کشور به شهروندان توزیع شده است. به گفته‌ی آنان، درآمدهای این اداره در یک سال گذشته یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون افغانی بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: