پس از چاشت روز گذشته انفجاری مرگ‌بار داخل مسجد «مولوی سکندر» در ولسوالی امام‌صاحب ولایت کندز در میان حلقۀ ذکرکننده‌گان رخ داد که در نتیجۀ آن ده‌ها غیرنظامی کشته و زخمی‌ شدند. شام گذشته ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی ضمن محکوم‌کردن این انفجار، تلفات آن را ۳۳ کشته و ۴۳ زخمی اعلام کرد.

امروز اما نجیب‌الله ساحل، رئیس صحت عامۀ کندز، به سلام‌وطندار می‌گوید که در نتیجۀ انفجار روز گذشته در مسجد «مولوی سکندر» ولسوالی امام‌صاحب این ولایت، ۳۶ تن به‌شمول ۱۲ کودک کشته شده و ۴۷ تن دیگر به‌شمول پنج کودک زخم برداشته‌اند.

رئیس صحت عامۀ کندز می‌افزاید که روز گذشته پس از وقوع انفجار، تیم‌های صحی زخمیان را از ولسوالی امام‌صاحب به شفاخانه‌های حوزوی و بدون مرز این ولایت انتقال دادند. به گفتۀ او، وضعیت سه تن از زخمیان نگران‌کننده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، دوست‌محمد عبیده، آمر امنیت فرماندهی امنیۀ کندز، می‌گوید که ماین‌گذار مواد منفجره را در یک جعبۀ کتاب در داخل مسجد و در میان ذکرکننده‌گان جابه‌جا کرده بود.

آقای عبیده آمار پخش‌شده از سوی ریاست صحت عامۀ کندز را تأیید می‌کند و می‌گوید که به مسئولان امنیتی در تمام ساحات هدایت داده شده است تا ضمن هم‌کاری با زخمیان این روی‌داد، امنیت را تأمین کنند. به گفتۀ او، بررسی‌های آنان در پیوند به این روی‌داد جریان دارد و به‌زودی عاملان آن را بازداشت خواهند کرد.

از سویی هم، شماری از باشنده‌گان ولسوالی امام‌صاحب که در روی‌داد انفجار در داخل مسجد زخم برداشته‌اند، می‌گویند که وضعیت روحی خوبی ندارند.

عبدالغفار، یک تن از زخمیان این روی‌داد، می‌گوید: «در حال ذکر بودم که ناگهان صدای انفجار بلند شد و پس از چند لحظه صدای گریه و نالۀ مردم را آن‌جا مشاهده کردم.» به گفتۀ او، وضعیت دشواری که او را عذاب می‌دهد، این است که پسر ۱۲ ساله‌اش در این حلقه حضور داشته و جان باخته است.

با این حال، زخمیان این روی‌داد از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که عاملان این جنایت را بازداشت و مجازات و امنیت مردم را به‌طور جدی تأمین کنند. این روی‌داد واکنش‌های ملی و بین‌المللی را به‌دنبال داشته است.

وزارت امور خارجۀ ایران این حمله را محکوم کرده است. این وزارت با اشاره به حمله‌های اخیر در افغانستان، تشدید خشونت‌ها در این کشور را «مایۀ نگرانی عمیق» توصیف کرده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران، با پخش بیانیه‌یی گفته است که این حمله‌ها اهداف تروریست‌هایی را نشان می‌دهد که در پی ایجاد جنگ داخلی در افغانستان‌اند.

در بیانیه آمده است: «حمله به مسجد اهل سنت در ولایت کندز که در پی حملۀ دیروز به مسجد شیعیان در مزارشریف صورت گرفت، به وضوح اهداف تروریست‌های مزدور بیگانه‌گانی را نشان می‌دهد که به‌دنبال ایجاد یک جنگ داخلی در افغانستان هستند.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، نیز این حمله را محکوم کرده و گفته که گزارش‌های اولیه حاکی از تلفات بیش‌تر غیرنظامیان در سلسله روی‌دادهای خشونت‌آمیز این هفته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان، هم با محکوم‌کردن این حمله، آن را دسیسۀ آشکار در برابر شهروندان افغانستان خوانده است. او افزوده که تنها راه نجات از این اهداف شوم، عمل آگاهانۀ مردم و گسترش اتحاد و اتفاق ملی‌ست.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی دولت پیشین، نیز حمله‌های پی‌هم و نظام‌مند علیه مردم بی‌گناه و روزه‌دار در مسجدها و مرکزهای آموزشی غیرنظامی را توطئه‌ خوانده و گفته است که «به‌جز دشمنی آشکار با ملت شریف افغانستان نمی‌توان نام دیگری به آن گذاشت.»

عبدالله از شهروندان افغانستان خواسته است تا با تحکیم هرچه بیش‌تر اتحاد میان «خواهران و برادران شیعه و سنی و اقوام مختلف کشور» در مقابل دسیسه‌های دشمنان افغانستان هوشیارانه برخورد کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، نیز این حمله را محکوم کرده و گفته است که عاملان این روی‌داد «فتنه‌گران و عناصر شریر» هستند. او تأکید کرده است که تلاش‌های جدی برای بازداشت و مجازات عاملان این روی‌داد جریان دارد.

انفجار در مسجد «مولوی سکندر» یک روز پس از حمله به نمازگزاران مسجد «سه دکان»، یکی از مسجدهای شیعیان در مزارشریف، مرکز ولایت بلخ رخ داد. مسئولیت این حمله را داعش برعهده گرفته و ادعا کرده که بیش از ۱۰۰ تن را به قتل رسانده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: