در پی واکنش‌ها به حملۀ روز گذشته بر مسجد «مولوی سکندر» در ولایت کندز، وزارت امور خارجۀ ایران آن را محکوم کرده است. این وزارت با اشاره به حمله‌های اخیر در افغانستان، تشدید خشونت‌ها در این کشور را «مایۀ نگرانی عمیق» توصیف کرده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران، با پخش بیانیه‌یی گفته است که این حمله‌ها اهداف تروریست‌هایی را نشان می‌دهد که در پی ایجاد جنگ داخلی در افغانستان‌اند.

در بیانیه آمده است: «حمله به مسجد اهل سنت در ولایت کندز که در پی حملۀ دیروز به مسجد شیعیان در مزارشریف صورت گرفت، به وضوح اهداف تروریست‌های مزدور بیگانه‌گانی را نشان می‌دهد که به‌دنبال ایجاد یک جنگ داخلی در افغانستان هستند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، نیز این حمله را محکوم کرده و گفته که گزارش‌های اولیه حاکی از تلفات بیش‌تر غیرنظامیان در سلسله روی‌دادهای خشونت‌آمیز این هفته است.

پیش‌تر حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور، با محکوم‌کردن این حمله، آن را دسیسۀ آشکار در برابر شهروندان افغانستان خوانده است. او افزوده که تنها راه نجات از این اهداف شوم، عمل آگاهانۀ مردم و گسترش اتحاد و اتفاق ملی است.

عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی مصالحۀ ملی، نیز حمل‌های پی‌هم و سیستماتیک علیه مردم بی‌گناه و روزه‌دار در مساجد و مرکزهای آموزشی غیرنظامی را توطئه‌ خوانده و گفته است که «به جز دشمنی آشکار با ملت شریف افغانستان نمی‌توان نام دیگری به آن گذاشت.»

عبدالله از شهروندان افغانستان خواسته است تا با تحکیم هر چه بیش‌تر اتحاد میان «خواهران و برادران شیعه و سنی و اقوام مختلف کشور» در مقابل دسیسه‌های دشمنان افغانستان هوشیارانه برخورد کنند.

حوالی ساعت ۲:۳۰ دقیقۀ پس از چاشت روز گذشته انفجاری در مسجد «مولوی سکندر» در کندز رخ داد. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، اعلام کرد که در این انفجار ، ۳۳ غیرنظامی به‌شمول کودکان کشته شده و ۴۳ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخنگوی امارت اسلامی این حمله را محکوم کرده و گفت که عاملان این روی‌داد «فتنه‌گران و عناصر شریر» هستند. او تأکید کرد که تلاش‌های جدی برای بازداشت و مجازات عاملان این روی‌داد جریان دارد.

انفجار در مسجد مولوی سکندر یک روز پس از حمله به نمازگزاران مسجد «سه دوکان» در مزارشریف، مرکز ولایت بلخ رخ داد. مسئولیت این حمله را داعش برعهده گرفته و ادعا کرده که بیش از ۱۰۰ تن را به قتل رسانده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: