کار ساخت جادۀ ۴۰ مترۀ «عبدالخیل» در مربوطات ناحیۀ نهم شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار که این شهر را به شاهراه کنر وصل می‌کند، با گذشت سه سال هنوز تکمیل نشده است.

این جاده ۱۲.۸ کیلومتر طول دارد و بیش‌تر مناطق مسکونی را پوشش می‌دهد. کار ساخت این جاده سه سال پیش به پشتی‌بانی بانک جهانی با یک شرکت قرارداد شده بود. شرکت وابسته تا یک سال وقت داشت تا کار ساخت آن را به‌سر برساند، اما تاکنون تکمیل نشده و ادامۀ آن نیز متوقف شده است.

باشنده‌گان ننگرهار خواهان توجه مسئولان برای از سرگیری کار ساخت این جاده‌‌اند و می‌گویند که به‌دلیل توقف کار این جاده، با مشکلات بسیاری روبه‌رو اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

لاجورد، باشندۀ ننگرهار، می‌گوید‌: «به‌دلیل ساخت این جاده ضررهای بسیاری را متقبل شده‌ایم، زمین‌های خود را از دست داده‌ایم. از امارت اسلامی می‌خوا هیم که کار ساخت این جاده را به‌طور جدی آغاز کند؛ زیرا مردم با مشکلات زیادی روبه‌رو اند.»

یعقوب‌خان، دیگر باشندۀ ننگرهار، نیز می‌گوید: «جاده خیلی خراب است و مردم به‌دلیل گرد و غبار و خاک با مشکلات بسیاری روبه‌رو اند. مردم به بیماری‌های گونه‌گون مبتلا شده‌اند. از حکومت جدید می‌خواهیم که این جاده را بسازد. کار این جاده در حکومت پیشین گاهی ادامه داشت و گاهی متوقف می‌شد.»

مسئولان محلی شرکت قراردادی می‌گویند که به‌دلیل پرداخت‌نشدن بخشی از بودجۀ آن از سوی بانک جهانی، ادامۀ کار این جاده متوقف شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

امان‌الدین، از مسئولان محلی شرکت قراردادی می‌گوید که ۵۵ درصد کار ساخت این جاده تکمیل شده است و اگر هزینۀ آن پرداخت شود، آنان به زودترین فرصت کار آن را تکمیل می‌کنند.

با این حال، یارمحمد محمدی، رئیس فواید عامۀ ننگرهار می‌گوید که ۳۰ درصد کار جادۀ «عبدالخیل» به‌طور اساسی تکمیل شده و متباقی آن به‌دلیل تحولات پسین در کشور به تأخیر افتاده است. او می‌افزاید که برای آغاز دوبارۀ کار ساخت این جاده با مسئولان عالی‌رتبه گفت‌وگو شده است.

این در حالی‌ست که پس از سقوط دولت پیشین، کار بسیاری از پروژه‌های توسعه‌یی​ و ساختمانی که از سوی خارجی‌ها تمویل می‌شد، متوقف شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: