افغانستان مکانی ناامن برای اقلیت‌های مذهبی و قومی‌ست که با تسلط امارت اسلامی شرایط برای آنان بدتر از پیش شده است. به تازه‌گی کمیسیون آزادی مذهبی آمریکا در گزارشی به معضل آزادی اقلیت‌های مذهبی در افغانستان پرداخته و شرایط اقلیت‌های مذهبی در کشور را نامناسب خوانده است.

به گفتهٔ کمیسیون آزادی مذهبی آمریکا، امارت اسلامی با وضع محدودیت بر آزادی اقلیت‌های مذهبی در افغانستان، حقوق آنان را نقض کرده است. این کمیسیون حاکمیت امارت اسلامی را سبب انقراض جامعۀ سیک‌ و هندوی افغانستان می‌داند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در گزارش آمده است: «شرایط آزادی مذهبی در افغانستان از زمانی که امارت اسلامی کنترل این کشور را در ۱۵ آگست ۲۰۲۱ به‌دست گرفت، به‌شدت بدتر شده است.»

با این حال، شماری از عالمان دین در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گویند که از دیدگاه اسلام هیچ چالشی سد راه اقلیت‌های مذهبی وجود ندارد. نبی‌الله هدایت‌پور، عالم دین و استاد دانشگاه، می‌گوید که اقلیت‌های مذهبی براساس قانون شرعی می‌توانند مراسم مذهبی‌شان را در افغانستان برگزار کنند. به باور او، این حقی‌ست که اسلام به آنان داده است.

در همین حال، سیدمحمدجواد محسنی، عالم دین و استاد دانشگاه، حذف فقه جعفری از دانشگاه بامیان و حذف رخصتی عاشورای حسینی را از تقویم افغانستان، یکی از محدودیت‌های جدی امارت اسلامی در برابر مذهب شیعه می‌داند.

آقای محسنی می‌گوید با آن‌که امارت اسلامی هیچ مانعی در مکان‌های مذهبی وضع نکرده؛ اما توجه اندکی هم در قسمت تدوین نصاب تعلیمی ویژۀ پیروان مذهب شیعه نداشته است. به گفتۀ او، آنان بارها مطالبات‌شان را با امارت اسلامی در میان گذاشته؛ اما تاکنون هیچ پاسخی از سوی امارت اسلامی دریافت نکرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

خواستیم در پیوند به این موضوع، دیدگاه سخنگویان امارت اسلامی را نیز داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق به دریافت دیدگاه آنان نشدیم.

گزارش کمیسیون آزادی مذهبی آمریکا در حالی پخش می‌شود که شرایط نامناسب آزادی مذهبی سبب شده است تا اقلیت‌های مذهبی سیک و هندوی افغانستان این کشور را ترک کنند. گفتنی‌ست که پس از حمله به معبد هندوها در کابل، تعداد انگشت‌شمار آنان در افغانستان مانده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: