منابع محلی در بدخشان می‌گویند که با عقب‌نشینی نیروهای امنیتی به ولسوالی‌های کشم و فرخار، شهر فیض‌آباد به‌گونۀ کامل به‌دست طالبان افتاد.

جنگجویان طالبان، پس از تصرف مراکز نظامی، ساختمان ولایت، فرماندهی پولیس و مقر نیروهای ارتش، زندان این ولایت را نیز تصرف کرده و تمام زندانیان را آزاد کردند.

نبردها برای تصرف شهر فیض‌آباد از چند روز پیش شروع شده بود که با گسترش دامنۀ جنگ هزاران خانواده نیز بی‌جا شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ریاست مهاجرین بدخشان روز گذشته اعلام کرد که تاکنون بیش از ۱۰ هزار عریضه از بی‌جا شده‌گان این ولایت دریافت کرده‌اند که همه خواستار کمک هستند و این ریاست تاکنون توانسته است تنها به ۳ هزار و ۵ صد خانوادۀ بی‌جاشده کمک کند.

عبدالواحد طیبی، آمر ریاست مهاجرین بدخشان می‌گوید که در چند هفتۀ اخیر میزان متقاضیان دریافت کمک‌ چندین برابر افزایش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای طیبی، می‌گوید که ۸ تیم مشترک حکومتی و نهادهای کمک‌کننده روند شناسایی بی‌جاشده‌گان را شروع کرده و روند کمک‌رسانی به بی‌جاشده‌گان نیز ادامه دارد.

در همین حال، شماری از بی‌جاشد‌ه‌گان که از ولسوالی‌های بدخشان و ولایت‌های هم‌جوار به شهر فیض‌آباد آمده‌اند، می‌گویند که تمام اموال و دارایی‌های خود را رها کرده و تنها توانسته‌اند جان‌شان را نجات دهند.

آنان می‌گویند، برای رفع نیازمندی‌های‌شان به کمک‌های حکومت و نهادهای کمک‌کننده ضرورت دارند.

در روزهای اخیر شمار بی‌جاشده‌گان جنگ در سراسر کشور رو به افزایش بوده است و خانواده‌های زیادی برای حفظ جان‌شان به مناطق امن‌تر فرار کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان ادارۀ مهاجرین بدخشان می‌گویند که اگر روند بی‌جاشدن مردم همین‌گونه ادامه پیدا کند، نهادهای مددرسان غیردولتی نیز توانایی کمک‌رسانی به موقع و فوری را به تمام بی‌جاشده‌گان نخواهند داشت.

گفتنی‌ست که با گسترش دامنۀ جنگ در کشور دست‌کم ۱۷ هزار خانواده از چهار ولایت به کابل آواره شده‌اند که اکنون شب‌وروز را بر روی خاک و آشغال در تفریح‌گاه‌ها و ساحه‌های باز شهر کابل سپری می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: