پیکرهای فرشته کوهستانی، از فعالان مدنی و حقوق زنان و برادرش امروز (جمعه، ۵ جدی/دی) در ولایت کاپیسا، به خاک سپرده شدند.  در مراسم خاک‌سپاری بانو کوهستانی، برخی از نماینده‌گان مردم کاپیسا در مجلس نماینده‌گان و شورای ولایتی این ولایت و صدها تن از ولای‌ت‌های کاپیسا، پروان، پنجشیر و کابل اشتراک کرده بودند.

فرشته کوهستانی و برادرش شام روز گذشته در تیراندازی افراد مسلح ناشناس موترسایکل سوار، در ولسوالی حصۀ اول کاپیسا کشته شدند. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

حدود یازده روز پیش خانم کوهستانی در صفحۀ فیسبوکش نوشته بود که به مسئولان امنیتی از تهدید جدی مراجعه کرده و خواستار توجه شده، اما آن‌ها «بی‌اعتنایی» کردند.

او در سیزدهم دسمبر در فیسبوکش نوشته بود: «چندین بار از وزارت داخله، از شخص وزیر صاحب، از رئیس مبارزه با جرایم از رئیس تحقیقات جنایی از رئیس صاحب امنیت ملی خواهش کردم که سخت زیر تهدیدات هستم توجه کنید، اما بی‌اعتنایی نمودند.»

ترور فرشته کوهستانی، با واکنش‌هایی در داخل کشور روبه‌رو شده است.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی و حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین ترور فرشته کوهستانی را محکوم کرده‌اند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی فرشته کوهستانی را جوان شجاع، آزاده و نترس خوانده و گفته است که او همواره در خط مقدم مبارزه مدنی- اجتماعی حضور داشت.

آقای عبدالله، افزایش ترور فعالان مدنی و سیاسی را مایۀ نگرانی جدی خوانده و گفته است که ادامۀ این‌گونه ترورها پذیرفتنی نیست. او افزده که مسئولت نهادهای امنیتی است تا جلو ترورهای زنجیره‌یی فعالان مدنی، رسانه‌یی و حقوق بشری را بگیرند.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین ترور فرشته کوهستانی را یک ضایعه خوانده است. آقای کرزی در توییتی نگاشته است: «فرشته کوهستانی یکی از فعالان مدنی شجاع بود که همواره در خط مقدم عدالت‌خواهی و مبارزه برای تأمین حقوق مدنی شهروندان کشور حضور فعال و برازنده داشت.»

در این اواخر قتل‌های و ترورهای هدفمند خبرنگاران و فعالان حقوق بشر و حقوق زنان در کشور به گونۀ بی‌پیشینه افزایش یافته است. تنها در جریان دو ماۀ گذشته ۵ خبرنگار چندین دادستان، مدافعان حقوق‌بشر و یک فعال عرصۀ حقوق زنان در نتیجۀ ترورهای هدفمند و انفجار ماین‌های مغناطیسی در کشور کشته شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: