Asset 1SWN

یوسف رشید ترور شد

image_2020-12-23_094132

محمدیوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان یا فیفا در نتیجۀ یک سوءقصد در کابل کشته شد.

عبدالباقی رشید، برادر آقای رشید کشته‌شدن او را تأیید می‌کند.

فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل نیز می‌گوید که حوالی ساعت ۸:۴۵ دقیقۀ بامداد امروز (چهارشنبه، سوم جدی/دی) در مربوطات ناحیۀ هفتم ساحۀ «تنی‌کوت»، آقای رشید با راننده‌اش مورد سوء‌قصد قرار گرفتند که در نتیجه آقای رشید کشته و راننده‌اش زخمی شده است.

عبدالباقی رشید به سلام‌وطندار می‌گوید که از طریق تماس تلفنی با پدرش از کشته‌شدن برادرش آگاه شده است. او می‌گوید که برادرش با کسی دشمنی نداشته است.

عبدالباقی می‌گوید: «هنگامی که تازه به دفتر رسیدم، پدرم برایم تماس گرفت که برادرت را ترور کردند. در نخست احوال دادند که برادرم را در شفاخانۀ ابن‌سینا برده‌اند، اما بعدا در ایمرجنسی انتقال دادند. اکنون که رسیدم دیدم که برادر بزرگم شهید شده؛ اما از اوضاع راننده‌اش تاکنون احوالی ندارم.»

احمد داوود اکبر، وکیل گذر در منطقه‌یی که خانوادۀ آقای رشید زنده‌گی می‌کند، است. آقای داوود حکومت را در تأمین‌ امنیت شهروندان به ناتوانی متهم می‌کند.

او می‌گوید: «دو موتر سایکل‌سوار بودند که حمله کردند و متأسفانه یوسف رشید را شهید ساختند. ما این موضوع را به نیروهای امنیتی و پولیس در جریان گذاشتیم و در محل روی‌داد رسیدند و بعدش در شفاخانۀ ایمرجنسی آمدیم که متأسفانه شهید شد. در تامین امنیت مردم حکومت و نظام مسئول هستند.»

عبدالعزیز ابراهیمی، از نزدیکان آقای رشید و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که بامداد هر روز در کشور با ترور و کشته‌شدن اشخاص آغاز می‌شود.

ابراهیمی می‌گوید: «متأسفانه هر روز ما با ترور اشخاص آغاز می‌­شود. هر روز نخبه‌های ما هدف قرار می‌­گیرند. کشته‌شدن یوسف رشید یک ضایعۀ بزرگ است، ما هیچ نمی‌­توانیم جای‌گاه آقای رشید را در سال‌های اخیر پر کنیم، خیلی قابل نگرانی‌ست. نیروهای امنیتی باید گام‌های عملیاتی خود را بردارند.»

ارگ ریاست‌جمهوری، شورای عالی مصالحۀ ملی، مجلس نماینده‌گان، کمیسیون مستقل انتخابات و برخی نهادهای دیگر حمله به یوسف رشید را به شدت محکوم کرده‌اند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری در توییتر نگاشته است که حکومت افغانستان حملۀ تروریستی به یوسف رشید، رئیس اجرایی فیفا را به شدت محکوم می‌کند.

صدیقی گفته است: «حمله بر فعالان مدنی، انتخاباتی و رسانه‌ای، حمله بر آزادی و جامعۀ مردم‌سالار در افغانستان است. دشمنان مردم افغانستان با چنین أعمالی نمی‌توانند، افغانستان را به دو دهه پیش برگردانند.»

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این روی‌داد را به عهده نگرفته است.

این در حالی‌ست که حوالی ساعت ۶:۵۵ دقیقۀ صبح امروز هم در نتیجۀ انفجار یک ماین به یک رنجر پولیس در مربوطات ناحیۀ دوازدهم شهر کابل یک پولیس کشته و دو تن دیگر زخمى شده‌اند.

روز گذشته نیز در انفجار ماین مغناطیسی در ساحۀ «دوغ‌آباد» شهر کابل پنج تن به‌شمول چهار پزشک کشته و دو تن دیگر زخمى شدند.

مسئولیت انفجار روز گذشته را نیز هنوز فرد یا گروهی به عهده نگرفته است. طالبان دست‌داشتن در این انفجار را رد کردند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام