کارزار سراسری تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان (پولیو)، فردا در حوزه‌ی غرب کشور آغاز می‌شود. این کارزار از فردا (دوشنبه، ۳ میزان) در هرات، فراه، غور و بادغیس آغاز می‌شود و تا سه روز خانه‌به‌خانه ادامه می‌یابد.

مسئولان در ریاست صحت عامه‌ی هرات، می‌گویند که در این دور کارزار، حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار کودک زیر پنج سال واکسین ضدپولیو دریافت خواهند کرد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

محمدآصف کبیر، معاون ریاست صحت عامه‌ی هرات، می‌گوید: «هنوز چرخه‌ی ویروس پولیو در شرق کشور وجود دارد و نمونه‌های مثبتی هم در کندهار و بلخ تثبیت شده است. در حوزه‌ی غرب به دلیل مجاورت با حوزه‌ی جنوب و شمال، این کمپاین را آغاز کرده‌ایم.» آقای کبیر، از همه‌ی خانواده‌ها می‌خواهد که در زمینه‌ی تطبیق واکسین ضدپولیو با کارمندان صحی هم‌کاری و کودکان شان را واکسین کنند.

مسئولان صحی در هرات، می‌گویند که از سه سال به این سو، هیچ رویداد مثبت بیماری فلج کودکان در حوزه‌ی غرب کشور به ثبت نرسیده است.

عبدالوحید رحمانی، مسئول برنامه‌ی واکسین حوزه‌ی غرب کشور، می‌گوید: «نمونه‌برداری که از سیستم فاضلاب به طور ماهوار گرفته می‌شود، نتیجه‌اش منفی است؛ اما باز هم به دلیل واقعه‌های مثبت پولیو در شرق افغانستان، ما را با خطر تهدید می‌کند.»

از سویی هم، شماری از باشندگان هرات با ابراز خرسندی از آغاز کارزار تطبیق واکسین ضدپولیو، می‌گویند که آماده اند تا کودکان شان را برای تطبیق این واکسین به مرکزهای صحی و مسجدها ببرند.

فضل‌الحق احدی، باشنده‌ی هرات، می‌گوید: «واکسین ضدپولیو خیلی خوب است و فامیل‌ها این را در نظر بگیرند و اطفال خود را واکسین کنند تا از فلج دایمی نجات پیدا کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نعمت‌الله، دیگر باشنده‌ی هرات، نیز می‌گوید: «ما اطفال زیر سن را اگر در خانه داشته باشیم برای واکسین به دروازه خانه می‌بریم تا واکسین شوند، ما یک طفلی داشتیم که هفت‌ونیم سال با بیماری فلج دست‌وپنجه نرم می‌کرد و بالاخره جان باخت.»

بر اساس آمار، در سال‌های پسین هیچ رویداد مثبت فلج کودکان در حوزه‌ی غرب کشور به ثبت نرسیده است. به گفته‌ی پزشکان، پولیو یک بیماری ویروسی و غیرقابل درمان است که بیش‌تر کودکان زیر پنج سال به آن متبلا می‌شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: