سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی نو هند، اعلام کرده که این سفارت به گونه‌ی دایمی تعطیل شده است.

سفارت افغانستان در هند، امروز (جمعه، ۳ قوس) با پخش بیانیه‌ی مطبوعاتی در حساب کاربری «ایکس» خود، از توقف دایمی فعالیتش در این کشور و واگذاری آن به دولت هند، خبر داده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در بیانیه‌ی این سفارت، آمده است که به دلیل فشارهای مداوم از سوی دولت هند و نبود پشتیبانی دیپلماتیک، تمامی فعالیت‌هایش را به گونه‌ی دایمی متوقف کرده است.

سفارت افغانستان در هند، گفته که این تصمیم از روز گذشته لازم‌الاجرا شده و به دنبال اقدام پیشین سفارت مبنی بر توقف فعالیتش از اول اکتبر به دلیل نبود یک حکومت به‌رسمیت‌شناخته‌شده در افغانستان، اتخاذ شده است.

این سفارت، پیش از این گفته بود که به ارائه‌ی خدمات کنسولی فوری به شهروندان افغانستان در این کشور ادامه خواهد داد.

سفارت افغانستان، افزوده که پیش از این، تصمیم ادامه‌ی فعالیتش با امیدواری این‌ که موضع دولت هند برای ادامه‌ی فعالیت این سفارت در این کشور به گونه‌ی عادی، به نحو مطلوبی تغییر کند، اتخاذ شده بود؛ اما به گفته‌ی این سفارت، در هشت هفته پس از آن، سفارت افغانستان به دلیل «فشارهای مداوم از سوی امارت اسلامی و دولت هند برای واگذاری کنترل سفارت» با یک انتخاب دشوار روبه‌رو شده است.

سفارت افغانستان، در بیانیه‌ی خود تاکید کرده است به دلیل‌ نبود پشتیبانی از سوی کشور میزبان، ناکامی در برآورده‌کردن انتظارات در بخش خدمات به منافع شهروندان افغانستان و کاهش پرسنل، فعالیتش را متوقف می‌کند.

وزارت امور خارجه‌ی هند، تا کنون در این باره هیچ اظهار نظری نکرده است.

این سفارت، هم‌چنان در بیانیه‌ی خود گفته که هیچ دیپلماتی از جمهوری افغانستان در هند وجود ندارد و همه به سلامت به کشورهای سوم رسیده اند. در این بیانیه آمده است که تنها افراد حاضر در سفارت، دیپلمات‌های وابسته به امارت اسلامی اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

پیش از این، سفارت افغانستان در دهلی نو، توسط کارمندان منصوب‌شده از سوی حکومت پیشین افغانستان، با مجوز مقام‌های هند اداره می‌شد.

در بیش از دو سال گذشته، دولت هند حکومت امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته است و بیش از دو سال پیش، کارمندان خود را پیش از خروج ایالات متحده‌ی امریکا از افغانستان، از کابل تخلیه کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: