طالبان در واکنش به حضور نام‌های سراج‌الدین حقانی، سرپرست‌ وزارت داخلۀ این گروه و اعضای خانواده‌اش در فهرست سیاه آمریکا، گفته‌اند که این کار آمریکا نقض موافقت‌نامۀ صلح دوحه است. در اعلامیه‌یی که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان امروز پخش کرده، به موضوع حضور نام‌های برخی از اعضای کابینۀ موقت طالبان، از جمله اعضای خانوادۀ جلال‌الدین حقانی، رئیس پیشین شبکۀ حقانی، پرداخته شده است.

این در حالی‌ست که به تازه‌گی ادارۀ تحقیقات فدرال آمریکا یا «اف‌بی‌آی‌» جایزۀ بازداشت یا ردیابی سراج‌الدین حقانی را از پنج میلیون دالر به ۱۰ میلیون دالر افزایش داده است. طالبان این تصمیم آمریکا را «نقض صریح» موافقت‌نامۀ دوحه عنوان کرده و گفته‌اند که این اقدام به سود هیچ‌کدامی از طرف‌ها نیست.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

طبق اعلامیه، خانوادۀ حقانی عضوی از طالبان است و هیچ نام یا تشکیل جداگانه‌یی ندارد. در اعلامیه گفته شده است که این خانواده بدون استثنا بخشی از توافق طالبان با آمریکا بود که باید نام‌های‌شان از فهرست سیاه آمریکا و سازمان ملل متحد بیرون می‌شد. با این حال، طالبان گفته‌اند که این کار هنوز انجام نشده است.

طالبان می‌گویند که «مداخله و دیدگاه‌های واکنش‌برانگیز» آمریکا و دیگر کشورها در امور داخلی افغانستان محکوم است. در اعلامیه ابراز امیدواری شده است که «هرچه زودتر این‌گونه موقف‌گیری‌ها» به دادوگرفت دیپلماتیک بدل شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سراج‌الدین حقانی که در فهرست سیاه ادارۀ فدرال آمریکا قرار دارد، از پنج سال به این‌سو معاونیت طالبان را برعهده دارد. افزون بر او، شماری دیگر از اعضای خانوادۀ حقانی، از جمله خلیل‌الرحمان حقانی، سرپرست وزارت اقوام و قبایل کابینۀ طالبان، نیز در فهرست‌ تحریم آمریکا قرار دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: