منابعی در ولایت کندز می‌گویند که اکثر حمله‌های جنگ‌جویان گروه طالبان پس از تصویربرداری و تشخیص پاسگاه‌های نظامی توسط هواپیماهای کوچک بی‌سرنشین «پهپادها»، صورت می‌گیرد.

یک منبع از ولایت کندز به سلام‌وطندار می‌گوید که سه شب پیش یکی از پهپادهای این گروه هنگام تصویربرداری از ریاست امنیت این ولایت مورد شلیک گلولۀ نیروهای امنیتی قرار گرفت و ناپدید شد.

به گفتۀ منبع، طالبان از چند ماه به این‌سو حملات‌شان را پس از تصویربرداری توسط این پهپادها انجام می‌دهند. او افزود که تا کنون چهار پهباد این گروه بر فراز آسمان ولسوالی امام‌صاحب این ولایت پرواز کرده‌ است.

او می‌گوید، سال گذشته نیروهای امنیتی دو پهپاد این گروه را در ساحات مرکزی شهر کندز مورد هدف قرار دادند. بر اساس اطلاعات منبع، در این پهپادها کمره تصویربرداری و بمب‌های کوچک جاسازی شده بود.

طبق اطلاعات او، حمله موتر بمب‌گذاری‌شده بر کندک نیروهای مرزی در ولسوالی امام صاحب این ولایت پس از تصویربرداری این پهپادها انجام شده است.

محمد یوسف ایوبی، رئیس شورای ولایتی کندز می‌گوید که بر اساس معلومات منابع امنیتی، حمله بر ساختمان مقام ولایت کندز، توسط پهپادهای این گروه انجام شده است؛ ادعایی که سخنگوی والی کندز آن را رد می‌کند و آن را حمله موشکی گروه طالبان عنوان می‌کند.

عتیق‌الله امرخیل، آگاه امور نظامی می‌گوید، پهپادهای که گروه طالبان استفاده می‌کنند، توانایی حمل بمب‌های کوچک را دارد و تا دو صد متر را هدف قرار می‌دهد.

جاوید کوهستانی، یکی دیگر از آگاهان نظامی می‌گوید که طالبان حملات موشکی چند سال پیش در ولایت هلمند را پس از تصویربرداری همین پهپادها انجام داده بودند.

مسئولان امنیتی ولایت کندز در باره فعالیت پهپادهای گروه طالبان در این ولایت چیزی نمی‌گویند، اما عصمت‌الله مرادی، سخنگوی والی کندز سال گذشته از سقوط یک پهباد این گروه در مرکز این شهر خبر داده و گفته بود که این گروه از سلاح‌های پیش‌رفته و هواپیماهای بدون‌سرنشین (پهپادها) استفاده می‌کنند.

گروه طالبان در باره استفاده از این پهپادها تا کنون چیزی نگفته‌اند.

کندز در شمال‌شرق کشور از ولایت‌های ناامن به حساب می‌آید و جنگ‌جویان گروه طالبان در اکثر ولسوالی‌های آن حضور و فعالیت گسترده دارند.

ولسوالی‌های دشت‌ارچی، چهاردره و امام صاحب مرکز سوق اداره طالبان در کندز است و اکثریت حملات این گروه از این سه ولسوالی راه‌اندازی می‌‌شود.

در این سه ولسوالی، طالبان را جنگ‌جویان اوزبیکستانی و چچینی همراهی می‌کنند و این جنگ‌جویان مصروف آموزش ساخت ماین به دیگر جنگ‌جویان طالبان اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: