نمایشگاه خیابانی کتاب در غور امروز (جمعه، دهم سرطان)، از سوی شماری از جوانان و فرهنگیان این ولایت برگزار شده است. برگزارکننده‌گان این نمایشگاه می‌گویند که به هدف رشد استعداد جوانان، ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و بیداری اذهان عامه، این نمایشگاه را برگزار کرده‌اند.

حسام‌الدین معنوی، یک تن از برگزارکننده‌گان این نمایشگاه، به سلام‌وطندار می‌گوید که در این نمایشگاه خیابانی حدود ۳۵۰۰ جلد کتاب در بخش‌های علوم دینی، ساینس، طب، اجتماعیات، سیاست، اقتصاد، فرهنگ، ادبیات، داستان، رُمان و دیگر بخش‌ها وجود دارد. او می‌افزاید که آنان تلاش کرده‌اند این شمار کتاب‌ها را از جوانان و کتاب‌خانه‌ها جمع‌آوری کنند و امروز به نمایش بگذارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در این نمایشگاه، شماری از دانش‌آموزان دختر نیز شرکت کرده‌اند. آنان بر اهمیت کتاب‌خوانی و آموزش و پرورش تأکید می‌کنند. پرستو مشعل، دانش‌آموز و یک تن از شرک‌کننده‌گان این نمایشگاه، می‌گوید که او و شمار دیگر از همصنفانش به‌دلیل بسته‌بودن مکتب‌های دخترانه نتوانستند به آموزش‌شان ادامه دهند و اکنون تلاش می‌کنند کتاب‌های مختلف را جمع‌آوری و مطالعه کنند.

پرستو از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهد هرچه زودتر دختران بالاتر از صنف ششم را نیز اجازۀ آموزش بدهند و دروازۀ مکتب‌ها را به‌روی‌شان باز کنند.

پروانه حلال، از دیگر دختران دانش‌آموز در غور نیز می‌گوید که جامعه به زنان نیاز دارد و باید امارت اسلامی زمینۀ آموزش و پرورش دختران را فراهم کند.

مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ غور از برگزاری این نمایشگاه خیابانی استقبال می‌کنند، اما می‌گویند که فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی از چند سال به این‌سو، به‌دلیل سرگرم‌بودن جوانان به انترنت و شبکه‌های اجتماعی کم‌رنگ شده است و هم‌چو نمایشگاه‌ها می‌تواند جوانان را بیش‌تر به کتاب علاقه‌مند کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عبدالرشید رحیمی، مدیر باستان‌شناسی ریاست اطلاعات و فرهنگ غور، که در این نمایشگاه شرکت کرده است، تأکید می‌کند ادارۀ اطلاعات و فرهنگ از چنین نمایشگاه‌ها پشتی‌بانی و در کنار فرهنگیان و جوانان این ولایت به‌خاطر فرهنگ‌سازی کتاب‌خوانی تلاش می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: