با نزدیک‌شدن زمان برگزاری سومین نشست دوحه، استفان دوجاریک، سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل متحد، در اظهاراتی گفته که این نشست به هدف تشویق امارت اسلامی برای تعامل با جهان برگزار می‌شود. او افزوده: «هدف نشست دوحه، تشویق امارت اسلامی برای تعامل با جامعه‌ی بین‌‌المللی از طریق یک روی‌کرد هم‌‌آهنگ و ساختاریافته به نفع مردم افغانستان است.»

قرار است سومین نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها برای افغانستان به میزبانی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در ۱۰ و ۱۱ سرطان در دوحه برگزار شود.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

شماری از آگاهان مسائل سیاسی اما می‌گویند که سازمان ملل متحد و کشو‌های عضو این سازمان، برای بیرون‌کردن افغانستان از انزوا و بازگشت دوباره‌ی آن به جامعه‌ی جهانی، باید روی‌کرد یک‌دست و هم‌آهنگ داشته باشند.

محمدباقر محسنی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که سازمان ملل متحد به دلیل تفاوت دیدگاه میان کشورهای عضو این سازمان، در حل مشکلات افغانستان ناکام بوده است. او می‌افزاید: «برای این که جامعه‌ی جهانی و امارت اسلامی در این نشست به یک نتیجه‌ی مطلوب برسند، امارت اسلامی باید بر بنیاد ارزش‌ها و برای منافع مردم، بعضی از خواست‌های جهانی را بپذیرد مانند حقوق بشر، حقوق زنان، ایجاد حکومت فراگیر تا از انزوا بیرون و شامل جامعه‌ی جهانی شود.»

ضیا حسینی، دیگر آگاه مسائل سیاسی نیز، می‌گوید که ممکن امارت اسلامی و سازمان ملل متحد درسومین نشست دوحه به نقطه نظرهای مشترک برسند. او می‌افزاید: «امارت اسلامی برای حل مسائل بشری، کمک‌های اقتصادی و ارائه‌ی خدمات بانکی نیاز به ارتباط با جهان دارد؛ جهان نیز برای حل مشکلات بشری و رویدادهای طبیعی نیاز به تعامل با امارت اسلامی دارد؛ این نشست می‌تواند نشست سازنده باشد و دو طرف ممکن به یک نقطه نظر مشترک برسند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

استفان دوجاریک، سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل متحد، هرچند در باره آجندای نشست دوحه چیزی نگفته؛ اما تأکید کرده که نشست‌های دوحه بخشی از یک فرآیند است و مسائل زنان و جامعه‌ی مدنی افغانستان نیز بخشی از این روند خواهند بود.

خواستیم دیدگاه امارت اسلامی را در باره‌ی اظهارات سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل متحد داشته باشیم؛ اما موفق نشدیم. وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست، پیش از این اعلام کرده بود که در سومین نشست دوحه در باره‌ی مسائل مرتبط با سکتور خصوصی افغانستان، مشکلات مالی و بانکی و مبارزه با مواد مخدر، گفت‌وگو خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: