ارگ ریاست‌جمهوری از ادامۀ بن‌بست در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح در دوحۀ قطر خبر داد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست‌جمهوری امروز چهارشنبه، پنجم قوس/آذر، در یک نشست خبری در کابل گفت که پیش‌رفت خاصی در روند گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح به میان نیامده و بن‌بست هم‌چنان پابرجاست.

به گفتۀ سخنگوی ریاست‌جمهوری، هرچند دولت افغانستان برای نشان‌دادن حسن نیت و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی پنج هزار زندانی گروه طالبان را رها کرد؛ اما این گروه در بدل رهایی زندانیانش، هیچ اقدامی مبنی به بهبود وضعیت انجام نداده است.

سخنگوی ریاست‌جمهوری گروه طالبان را مسئول ادامۀ بن‌بست در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی عنوان می‌کند.

آقای صدیقی می‌گوید، با آن‌که حکومت و هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت افغانستان برای پیش‌رفت‌ها در گفت‌وگوهای صلح تلاش می‌کنند؛ اما  خواست گروه طالبان برای پیش‌برد گفت‌وگوها بی‌جا و خلاف منافع ملی‌ست. به گفتۀ او، قرار نیست حکومت به خواست این گروه تمکین کند.

سخنگوی ریاست‌جمهوری می‌افزاید، خواست‌های طالبان خلاف قانون اساسی، خواست مردم افغانستان و نظام جمهوریت است و دولت آن را پذیرفته نمی‌تواند.

صدیقی می‌گوید، اگر طالبان خواست مردم افغانستان را برای برقراری صلح و آتش‌بس نمی‌پذیرند؛ اما باید به خواست جامعۀ جهانی تن دهند.

بن‌بست در روند گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در حالی‌ پابرجاست که در این اواخر گزارش‌هایی مبنی به از میان‌رفتن اختلاف‌ها روی کارشیوۀ گفت‌وگوها وجود داشت.

دو ماه و نیم از آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در دوحۀ قطر می‌گذرد؛ اما دو طرف هنوز هم روی کارشیوۀ پیش‌برد گفت‌وگوها به توافق نرسیده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: