آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ آمریکا، گفته است که شهروندان این کشور متعهد به پشتی‌بانی از شهروندان افغانستان‌اند. آقای بلینکن صبح امروز در توییترش از دیدار مجازی خود با مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و پیتر ماریر، رئیس کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ خبر داده است.

وزیر خارجۀ آمریکا گفته است که در این دیدار دربارۀ تقویت هماهنگی آمریکا با این دو نهاد صحبت کرده است. بلینکن در حالی بر تعهد آمریکا برای کمک به شهروندان افغانستان تأکید کرده که به تازه‌گی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از این کشور خواسته است که دارایی‌های بسته‌شدۀ افغانستان را آزاد کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دبیرکل سازمان ملل روز پنج‌شنبه، بیست‌وسوم جدی/دی در یک نشست خبری در نیویورک گفت که زمستان سرد و دارایی‌های بسته‌شدۀ افغانستان ترکیبی مرگ‌بار برای شهروندان این کشور است. به ‌گفتۀ گوترش، قوانین و شرایطی که مانع استفاده از پول در افغانستان برای نجات جان مردم و اقتصاد این کشور می‌شود، به حالت تعلیق درآید.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد

او خواهان ایجاد راهکاری شده است که براساس آن ذخایر ارزی افغانستان که در کشورهای خارجی به‌ویژه آمریکا بسته شده، آزاد شود. او گفته است: «باید اجازه داده شود که از طریق بودجۀ بین‌المللی حقوق کارکنان دولتی پرداخت شود و به نهادها در افغانستان برای ارائۀ مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی و سایر خدمات حیاتی کمک کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که هم‌زمان با تسلط امارت اسلامی، آمریکا نزدیک به ۱۰ میلیارد ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در بانک‌های آن کشور نگه‌داری می‌شد را بسته کرد. در وضعیتی که نیمی از جمعیت کشور با گرسنه‌گی شدید روبه‌رو ‌اند، آمریکا هنوز برای آزادسازی این مقدار پول آماده‌گی نشان نداده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: