آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ آمریکا، گفته است که گزینه‌هایی را بررسی می‌کنند تا بر مبنای آن‌ها پول بیش‌تری به اقتصاد افغانستان تزریق شود. وزیر خارجۀ آمریکا این اظهارات را در آخرین روز سال ۲۰۲۱ میلادی در یک نشست خبری مطرح کرده است.

آنتونی بلینکن با تشریح اهداف سیاست خارجی آمریکا برای سال جدید میلادی، گفته است که گزینه‌های مختلف را برای تزریق پول نقد به اقتصاد افغانستان در دست بررسی دارند. او در این نشست تأکید کرده که آمریکا اخیراً در آزادسازی حدود ۲۸۰ میلیون دالر افغانستان سهم داشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

وزیر خارجۀ آمریکا افزوده است: «ما به‌ شدت به‌دنبال راه‌هایی هستیم که نقدینه‌گی بیش‎‌تری را وارد اقتصاد افغانستان کنیم تا پول بیش‌تری به جیب مردم برسانیم.» او گفته است که آمریکا این کار را در هم‌کاری با شریکان خود طوری انجام خواهد داد که مستقیماً به سود امارت اسلامی نباشد؛ اما به‌طور مستقیم به مردم برسد.

وزیر خارجۀ آمریکا هدف از این محدودیت‌ها را تضمین این‌که امارت اسلامی انتظارات جامعۀ بین‌المللی را برآورده می‌کند، عنوان کرده است. او خطاب به امارت اسلامی گفته است که اگر می‌خواهد به رسمیت شناخته شود، باید سیاست‌های خود را اصلاح کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بلینکن افزوده است که به رسمیت‌شناخته‌شدن حکومت امارت اسلامی افغانستان بسته‌گی به اقداماتی هم‌چو پشتی‌بانی از حقوق بشر، آزادی فردی، توقف حمله‌های تلافی‌جویانه و مقابله با هراس‌افگنی دارد.

این اظهارات در حالی مطرح شده که در پی تحولات پسین و بروز مشکلات شدید اقتصادی، نظام بانکی کشور با بحران نقدینه‌گی روبه‌رو شده است و هزاران تن به‌دلیل مشکلات اقتصادی با خطر مرگ ناشی از گرسنه‌گی روبه‌رو اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: