به‌دنبال کاهش بی‌پیشینۀ بهای افغانی در برابر دالر آمریکایی در روزهای پسین، بانک مرکزی افغانستان روز گذشته اعلام کرد که برای ثبات پول افغانی، ۱۰ میلیون دالر را به‌طور لیلام به فروش می‌رساند.

شماری از آگاهان اقتصادی اما می‌گویند که تزریق این مقدار پول نمی‌تواند برای ایجاد ثبات و افزایش دوبارۀ پول افغانی تأثیرگذار باشد. آنان می‌افزایند که هم‌اکنون ذخایر اصلی پولی در دست‌رس امارت اسلامی نیست و اسعار خارجی کافی هم برای ادامۀ این روند وجود ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

علی مشعل، آگاه اقتصادی تأکید می‌کند که ۱۰ میلیون دالر در مقایسه با میزان افزایش و کاهش بهای افغانی ناچیز است و این اقدام تنها ممکن است برای ثبات روانی مردم کارآمد باشد.

او می‌گوید: «پولی که لیلام شده، بسیار ناکافی‌ است. به‌خاطری که شدت افزایش بهای دالر خیلی بیش‌تر از میزان تزریق این پول است. این اقدام می‌تواند فقط باعث ثبات روانی مردم شود. با این پیش‌فرض که مردم فکر کنند دولت ذخایر دیگر هم دارد که در صورت لزوم پخش کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سیف‌الدین سیحون، دیگر آگاه اقتصادی نیز می‌گوید که برای تعادل ارزش پولی نیاز به فعالیت‌های اقتصادی دوام‌دار است و بدون تولیدات و صادرات تنها تزریق اسعار چاره‌ساز نیست. پس از تسلط کامل امارت اسلامی بر افغانستان، دارایی‌های بانک مرکزی که در بیرون از کشور نگه‌داری می‌شد، بسته و افزون بر آن فعالیت‌های اقتصادی در داخل کشور کاهش یافته یا هم متوقف شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: