آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، هشدار داده است که میلیون‌ها شهروند افغانستان در آستانۀ مرگ قرار دارند و قوانینی که مانع استفادۀ پول برای نجات جان آنان و اقتصاد این کشور می‌شود باید به حالت تعلیق درآید.

او در یک نشست خبری تأکید کرده است که مسدودشدن دارایی‌های افغانستان پیامدهای مرگ‌باری برای شهروندان این کشور دارد و باید راهی برای آزادسازی مشروط این دارایی‌ها جست‌وجو شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

دبیرکل سازمان ملل افزوده است که باید به کمک‌های مالی بین‌المللی برای پرداخت حقوق کارمندان بخش عامه و مؤسسه‌هایی که مراقبت‌های صحی، آموزشی و سایر خدمات حیاتی را ارائه می‌کنند، اجازه داده شود.

گوترش هم‌چنان گفته است که برای تزریق سریع پول به اقتصاد افغانستان و جلوگیری از فروپاشی آن که منجر به فقر و گرسنه‌گی میلیون‌ها تن می‌شود، باید بیش‌تر تلاش شود. به گفتۀ او، راه‌اندازی سریع نظام بانکی برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی و فعال‌کردن عملیات بشردوستانه ضروری است و کارکرد بانک مرکزی افغانستان باید حفظ شود.

گوترش تصریح کرده که سال گذشته، سازمان ملل متحد و متحدانش به ۱۸ میلیون تن در افغانستان کمک کردند که ۶۰ درصد بیش‌تر از سال پیش آن است. او تأکید کرده که عملیات بشردوستانه به‌شدت نیازمند پول بیش‌تر و انعطاف بیش‌تر است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

پیش از این نیز، سازمان ملل متحد از جامعۀ جهانی خواسته بود که برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی و بحران بشری در افغانستان به این کشور کمک کنند. اداره‌های سازمان ملل متحد خواهان ۴.۴ میلیارد دالر کمک‌های بشری برای شهروندان نیازمند افغانستان در سال ۲۰۲۲ میلادی شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: