Asset 1SWN

صالح: مهاجمان در دانشگاه کابل انگشتان خود را با بمب‌دستی انفجار دادند

University 4

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری می‌گوید، تروریستان مهاجم در دانشگاه کابل دستان خود را با بمب‌دستی انفجار داده‌ و کشته شده‌اند. او می‌گوید، این کار نشان می‌دهد که به آن‌ها تفهیم شده بود که به خاطر پنهان‌سازی رد پای و ثبوت، انگشتان خود را از بین ببرند.

آقای صالح امروز (دوشنبه، ۱۹ عقرب/آبان) در صفحۀ فیسبوکش نوشته است که باز هم پیشرفت در تحقیقات حمله بر دانشگاه کابل، کورس کوثر و ترور‌های هدفمند انفرادی بررسی شد.

او می‌گوید: «تروریستان مهاجم در دانشگاه کابل در ثانیه‌های آخر وقتی می‌بینند که نیروها از راه بام و با ایجاد سوراخ به سراغ‌شان می‌رسند، دستان خود را با بمب‌دستی انفجار می‌دهند و کشته می‌شوند. این کار نشان می‌دهد که به آن‌ها تفهیم شده بود که به خاطر پنهان‌سازی رد پای و ثبوت، انگشتان خود را از بین ببرند.»

به گفتۀ معاون نخست ریاست‌جمهوری گمان مسلکی این است که این مهاجمان پیش از این به ارتکاب جرم بازداشت و بایومتریک شده بودند. او تأکید می‌کند که هنوز هم تلاش‌ها جریان دارد که با اتکا به فناوری پیشرفته و کمک متحدان خارجی دولت در بخش تثبیت هویت جسدها کاری صورت گیرد.

آقای صالح می‌افزاید که کار روی پیشرفت‌های دیگر جریان دارد و آن را به خاطر مصونیت عملیاتی و تحقیقات در این مرحله برملا ساخته نمی‌توانند.

در حمله بر دانشگاه کابل که روز دوشنبۀ گذشته توسط سه مهاجم انجام شد ۲۲ تن کشته و حدود ۴۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. هر چند مسئولیت این حمله را گروه داعش بر عهده گرفت. اما امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری طالبان را عامل این حمله می‌داند. طالبان دست‌داشتن در این حمله را رد کرده‌اند.

آقای صالح  هم‌چنان نوشته است که یما سیاوش، به وسیلۀ مواد «آر دی آکس» کشته شده است. در انفجار روز شنبه در مکروریان چهارم، به شمول یما سیاوش، سه کارمند بانک مرکزی که در یک موتر بودند و به‌ سوی کار می‌رفتند جان باختند.

به گفتۀ صالح، مقدار دو کیلو از این مواد نزدیک به تانکی موتر حامل یما و همکارانش جابه‌جا شده بوده است. او می‌افزاید، فرضیۀ دیگر این‌که این مواد در سرک جابه‌جاشده بود نیز زیر کار است.

او این رویداد را شامل «ترورهای هدفمند پس از توافق دوحه» می‌داند و می‌گوید، وقتی طالبان با آمریکا توافق کردند تصمیم برآن شد که انفجارات بزرگ را کمتر سازند، اما ترورهای هدفمند شهری را زیاد سازند. معاون نخست ریاست‌جمهوری می‌افزاید که از همین‌رو گروهی زیر نام «عبیده کاروان» در وزیرستان پاکستان آموزش دیده و به شهرهای بزرگ و به ویژه کابل اعزام شده‌اند.

به گفتۀ آقای صالح تاکنون ۵۰ تن از اعضای عبیده کاروان بازداشت و در توقیف ریاست امنیت ملی به سر می‌برند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام