Asset 1SWN

صالح: حمله بر دانشگاه کابل شباهت به حمله بر دانشگاه آمریکایی دارد که کار طالبان بود

1440x810_cmsv2_26cfe82c-4c99-5ffa-8f6b-18fcd0aa2805-5101544

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری می‌گوید، بررسی‌های نخستین و موشگافانۀ آنان نشان می‌دهد که حمله بر دانشگاه کابل از سوی طالبان انجام شده است.

آقای صالح امروز (چهارشنبه، ۱۴عقرب/آبان) در یادداشت فیس‌بوکی نگاشته است: «این حملۀ وحشیانه و ضد بشریت شباهت بدون چون و چرا به حمله بر دانشگاه آمریکایی دارد که کار طالبان بود.»

او با اشاره به حمله بر هوتل انترکانتیننتال و حمله بر شفاخانۀ چهارصد بستر می‌گوید که حمله بر دانشگاه کابل نیز با این حملات که کار طالبان بود، شباهت بی‌چون و چرا دارد.

آقای صالح می‌افزاید: «قضاوت بر این‌که جنایت علیه دانشجویان را طالب انجام داده است تراوش از ذهن سیاسی ما نه، بل‌که استوار بر مدارک استخباراتی است.»

معاون نخست رئیس‌جمهور روز گذشته نیز گفته بود که عملکرد مهاجمان در حمله بر دانشگاه کابل این بار مشابه گروه جدید طالبان به نام «فاتح زواک» بوده که اخیراً در خوست بنیان گذاشته شده است.

آقای صالح هم‌چنان می‌افزاید: «می‌بینم همۀ شما انتطار معجزه و ظهور مسیحا نفسی را دارید که مشکلات را حل سازد. معجزه‌ای ظهور نخواهد کرد و تنها کار متحدانه – جدی و صمیمانه ای من و توست که وضع را تغییر خواهد داد.»

حوالی ساعت ۱۱ پیش از چاشت روز دوشنبه، دوازدهم عقرب/آبان، ۳ مهاجم وارد دانشگاه کابل شده و دانشجویان دانشکدۀ حقوق را مورد حمله قرار دادند. بر بنیاد آمار اعلام‌شده، در نتیجۀ این حمله ۲۲ تن کشته شده و حدود ۴۰ تن زخم برداشتند؛ آماری که به گفتۀ شاهدان رویداد، بسیار کم بوده و رقم واقعی خیلی بیشتر از آن است.

مسئولیت این حمله را گروه داعش بر عهده گرفت، اما امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری طالبان را عامل این حمله می‌داند. اما طالبان دست‌داشتن در این حمله را رد کرده‌اند.

در همین حال دانشگاه کابل دو روز پس از حملۀ مهاجمان بر این دانشگاه به روی دانشجویان بازگشایی شد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام