شماری از باشندگان ولایت‌های هرات، فراه و نیمروز، از پرچاوی‌های برق وارداتی از ایران شاکی اند و می‌گویند که در جریان یک شبانه‌روز، بیش‌تر ساعت‌ها برق ندارند.

شاه‌محمد صمدی، باشنده‌ی فراه و سلیم، باشنده‌ی نیمروز، نیز از پرچاوی‌های برق در این ولایت‌ها شکایت دارند.

شاه‌محمد صمدی، می‌گوید‌: «پرچاوی برق در فراه بیش‌تر است و این ولایت حتا یک ساعت هم مردمش به برق دست‌رسی ندارند. ما از امارت اسلامی می‌خواهیم که برای تأمین برق به باشندگان فراه، به بند بخش‌آباد توجه کند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

سلیم، نیز می‌گوید: «در روز دو بار برق می‌رود و کار ما می‌ماند. ما توانایی خرید ژنراتور را نداریم و از امارت اسلامی می‌خواهیم که به مشکلات برق ما رسیدگی کند.»

در همین حال، حمیدالله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات، می‌گوید که در این ولایت در یک هفته چندین بار برق وارداتی از سوی ایران قطع می‌شود و این مسئله سبب شده است که ده‌ها شرکت صنعتی بیش از ۱۰۰ هزار دالر زیان مالی ببیینند.

رییس اتاق صنایع و معادن هرات، می‌افزاید: «در هفته چند مرتبه برق از طرف ایران قطع می‌شود و هر مرتبه به صدها هزار دالر با خسارات مواجه می‌شویم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، مسئولان در شرکت برق‌رسانی افغانستان (برشنا)، می‌گویند که برای حل مشکل کم‌بود برق در حوزه‌ی غرب کشور، تلاش‌ها جریان دارد.

حکمت‌الله میوندی، سخن‌گوی برشنا، می‌گوید: «زون هرات به ۱۷۱ مگاوات برق نیاز دارد که ۱۰۰ درصد برق‌دهی به آن‌ها صورت می‌گیرد.»

با این همه، به گفته‌ی مسئولان وزارت انرژی و آب، قرار است یک هیئت امارت اسلامی برای رسیدگی به مشکلات پرچاوی برق حوزه‌ی غرب، به ایران سفر کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: