شماری از باشندگان شهر کابل، با گلایه از افزایش بهای مواد خوراکی، از شهرداری کابل می‌خواهند که از خوراکه‌فروشی‌ها، نظارت کند. وحید، باشنده‌ی شهر کابل، با گلایه از افزایش بهای مواد خوراکی در بازارها، می‌گوید که این وضعیت، توان خرید مردم را کاهش داده است.

او می‌افزاید: «بهای مواد خوراکی در کشور بیش‌تر شده است و مردم توانایی خرید آرد، برنج و روغن را ندارند. حتا یک سیر بادنجان رومی در شهر کابل، به ۴۰۰ افغانی و پیاز به ۵۵۰ افغانی، به فروش می‌رسد.»

فخرالدین عالم، دیگر باشنده‌ی شهر کابل، نیز می‌گوید: «با آمدن رمضان، بهای مواد خوراکی در پایتخت، بیش‌تر شده است و امارت اسلامی، باید جلو اشخاصی که احتکار می‌کنند را بگیرد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

این در حالی است که شهرداری کابل دو هفته پیش در نرخ‌نامه‌ای، بهای مواد خوراکی را مشخص کرده بود. فروشندگان در کابل اما می‌گویند که نرخ‌نامه‌ی شهرداری کابل به دلیل بلندرفتن بهای مواد خوراکی، قابل تطبیق نیست.

غلام‌محمد، فروشنده‌ی مواد خوراکی در شهر کابل، می‌گوید: «نرخ‌ها از بالاجای قیمت تعیین می‌شود؛ مانند شکر که پیش از این بوری آن ۲۷۰۰ افغانی بود و یک کیلوگرام آن را ۶۰ افغانی به فروش می‌رساندیم؛ اما امروز ۳۲۵۰ افغانی است و باید ۷۰ افغانی بفروشیم؛ در حالی که در نرخ‌نامه‌ی شهرداری، ۵۹ افغانی است. هم‌چنان در این نرخ‌نامه، برنج کیلوگرام ۱۲۰ افغانی است که کیلوگرام ۱۳۰ افغانی تمام می‌شود؛ چون تاجران مواد خوراکی را با بهای بلند می‌آورند و ما نظر به بهایی که می‌خریم، به فروش می‌رسانیم.»

همین گونه، شیرعالم، دیگر فروشنده‌ی مواد خوراکی در شهر کابل، نیز می‌گوید: «با تعیین نرخ‌نامه، بیش‌تر ضرر کرده‌ایم. تا نرخ‌‌ها در شرکت‌های مواد خوراکی اصلاح نشود، ما نمی‌توانیم مواد خوراکی را با هزینه‌ی کم به فروش برسانیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

با این حال، مسئولان در شهرداری کابل، می‌گویند آن‌هایی که از نرخ‌نامه‌ی تعیین‌شده تخلف کنند، را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی می‌کنند. بر اساس گفته‌های مسئولان در شهرداری کابل، تا کنون در یک هفته‌ی پسین ده‌ها دکان را به دلیل تخلف از نرخ‌نامه‌ی شهرداری، بسته اند.

نعمت‌الله بارکزی، سخن‌گوی شهرداری کابل، به سلام‌وطندار می‌گوید: «شهرداری کابل از دو هفته به این‌ سو برای دکان‌داران نرخ‌نامه تعیین کرده است. بیش از ۱۵۰ دکانی که از این نرخ‌نامه سرپیچی کرده، به دلیل فروش مواد خوراکی با بهای گزاف، مهرولاک شده اند.»

گفتنی است که همه‌ساله در رمضان، بهای مواد خوراکی در شهر کابل افزایش می‌یابد و شهرداری نیز، توانایی کنترل آن را ندارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: