شماری از باشندگان ولسوالی چنارتوی ولایت ارزگان، با گلایه از محرومیت مداوم فرزندان شان از آموزش، می‌گویند که از بیش از دو دهه به این سو، هیچ مکتبی در این ولسوالی فعال نیست و کودکان این ولسوالی از آموزش محروم اند.

باشندگان ولسوالی چنارتو، می‌‌افزایند با این که نزدیک به یک‌‌و‌نیم سال می‌شود جنگ پایان یافته، اما هنوز هم مکتب‌ها در این ولسوالی فعال نشده است و فرزندان شان، از آموزش محروم و با سرنوشت نامعلومی روبه‌رو اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

آن‌ها از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که مکتب‌ها را فعال کنند. جاویداحمد، باشنده‌‌ی ولسوالی چنارتو، به سلام‌وطندار می‌گوید: «یک مشکلی که وجود دارد، این است که این جا مکتب و مدرسه نیست، ساختمان نیست. ما از تمام خدمات محروم هستیم.»

نظرمحمد، دیگر باشنده‌ی ولسوالی چنارتو، نیز می‌‌گوید: «در گذشته، نه بزرگ خدمت کرده است و نه کوچک. هیچ کس صدای ما را نشنیده است، حالا باید به ما توجه شود.»

محمدشریف ۱۱ ساله، می‌گوید که بزرگ‌ترین آرزویش درس‌خواندن در مکتب است که تا کنون برآورده نشده است. او از حکومت امارت اسلامی می‌خواهد که به آن‌ها مکتب بسازد.

محمدشریف می‌‌افزاید: «من بی‌سواد بزرگ شده و آموزش ندیده‌ام. می‌خواهم همه کودکان ما به آموزش دست‌رسی داشته باشند. این جا مکتب نیست و کودکان بدون آموزش بزرگ می‌شوند. کودکان ما نباید بی‌سواد بزرگ شوند. این جا باید مکتب و مدرسه فعال شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

حکمت‌الله مزمل، معاون والی ارزگان، می‌گوید: «ما به مردم اطمینان می‌دهیم که مشکلات ‌شان حل خواهد شد. ما این مشکلات را با مقام‌های ارشد در میان گذاشته‌ایم. در زمینه‌ی معارف و بازسازی به این ولسوالی توجه و رسیدگی خواهد شد.»

گفتنی است که شمار بسیاری از کودکان در بخش‌های دوردست کشور به ویژه در مناطقی که در بیست سال گذشته جنگ در آن جریان داشت، از دست‌رسی به آموزش باز مانده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: