پس از آغاز گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی در دوحه، میزان خشونت‌ها و قتل‌های هدف‌مند در کشور، به‌ویژه در کابل و بزرگ‌شهرها افزایش یافته است.

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی روز گذشته (دوشنبه، چهارم حوت/اسفند) در توییتر نوشته است که امکان دارد از فردا میزان خشونت‌ها در کشور کاهش یابد.

رئیس پیشین امنیت ملی در حالی این گفته‌ها را مطرح کرده است که اعضای هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ صلح بین‌الافغانی پس از دو ماه بی‌هیچ گونه نشستی، روز گذشته باهم دیدار و گفت‌وگو کردند.

رحمت‌الله نبیل نوشته است: «من فکر می‌کنم سر از فردا میزان خشونت‌ها کاهش می‌یابد. اگر به چند مورد اخیر دقیق شویم، شاید با من موافقت کنید، ببینیم که وضعیت چه‌گونه خواهد شد.»

شماری از آگاهان امور هم به این باورند که فشارهای بین‌المللی بر طالبان سبب شده تا خشونت‌ها را کاهش دهند؛ زیرا همۀ کسانی که در موضوع صلح افغانستان درگیر اند، به این باورند که طالبان مطابق به موافقت‌نامۀ دوحه عمل نکرده‌اند.

فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه و کارشناس سیاسی می‌گوید که فشارهای بین‌المللی و حاضرنشدن آمریکا برای بیرون‌کردن سربازانش از افغانستان سبب شده است تا طالبان با کاهش خشونت‌ها موافقت کنند.

عتیق‌الله امرخیل، آگاه نظامی نیز به همین نظر است. او می‌گوید، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو در نشست وزیران دفاع این سازمان تصمیم گرفت تا فرارسیدن زمان مناسب، افغانستان را ترک نکند که این موضوع روی طالبان تأثیر کرده است. به گفتۀ آقای امرخیل، امیدواری وجود دارد که میزان خشونت‌ها در کشور کاهش یابد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که رئیس‌جمهور غنی روز گذشته در گفت‌وگو با بی‎‌بی‌سی گفته است، صلح مهم‌تر از تکمیل‌شدن دورۀ کاری پنج‌ساله‌اش است.

آگاهان نظامی می‌گویند که رفتار نرم رئیس‌جمهور غنی با طالبان نیز روی کاهش میزان خشونت‌ها اثرگذار است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: