اعتراضات گسترده در واکنش به افزایش بهای مواد سوختی در قزاقستان، سبب شد که رئیس‌جمهور این کشور حالت اضطراری اعلام کند. این اعتراضات روز گذشته، پس از آن شکل گرفت که مقام‌های این کشور سقف بهای گاز نفتی مایع را که برای سوخت وسایط نقلیه استفاده می‌شود را حذف کنند؛ اقدامی که منجر به افزایش بهای آن می‌شود.

بر بنیاد گزارش‌ها، معترضان برخی از ساختمان‌های دولتی و وسایط نقلیه را در شهر آلماتی به آتش کشیدند و با یورش به میدان‌هوایی این شهر، پروازها از این میدان نیز متوقف شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

اعتراضات هم‌چنان سبب شد که کابینۀ این کشور استعفا دهد و رئیس‌جمهور با صدور فرمانی استعفای دولت را نیز پذیرفت، اما استعفای کابینه هم نتوانست به اعتراضات پایان دهد.

پس از گسترش اعتراضات، قاسم جومارت توقایف، رئیس‌جمهور قزاقستان، برای دو هفته حالت اضطراری که شامل منع تردد شبانه و ممنوعیت تجمع می‌شود، اعلام کرد. او هم‌چنان در توییتی نوشت که مقام‌ها تلاش دارند به‌منظور اطمینان از ثبات در کشور، قیمت سوخت را به سطح پایین‌تر بازگردانند.

با این حال، ادارۀ صحت آلماتی گفته است که تاکنون ۱۹۰ زخمی که ۱۳۷ تن آنان نیروهای امنیتی‌اند به شفاخانه منتقل شده‌اند. در همین حال، پولیس برای سرکوب معترضان از گاز اشک‌آور استفاده و تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر را بازداشت کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، رئیس‌جمهور قزاقستان این اعتراضات را تهدید تروریستی خوانده و گفته است که با معترضان برخورد جدی خواهد شد. او از بلوک امنیتی به رهبری روسیه خواسته است که به قزاقستان برای مهار این تهدید تروریستی کمک کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: