به دنبال پخش تصویرهای برهنه و بسته با زنجیر عبدالرووف ۹ ساله در بند آدم‌ربایان، ترکمن‌های شمال کشور اعتراض‌های‌شان را از سر گرفتند.

صدها تن از ترکمن‌های شمال کشور در پیوند به رهانشدن عبدالرووف، امروز (پنج‌شنبه، بیست‌وسوم دلو/بهمن) دو راهی حیرتان در ولایت بلخ، بزرگ‌راه جوزجان_بلخ در منطقۀ دو راهی‌ ولسوالی آقچۀ جوزجان و شیرخان بندر در ولایت کندز را به روی ترافیک بستند.

اعتراض‌کننده‌گان در جوزجان در بزرگ‌راه جوزجان_بلخ چادر تحصن برپا کرده‌ و این بزرگ‌راه را بسته‌اند. آنان حکومت را در رهایی عبدالرووف ۹ ساله به بی‌توجهی متهم می‌کنند.

معترضان جوزجانی هشدار می‌دهند، در صورتی که بی‌توجهی‌ها در این زمینه ادامه یابد، برعلاوۀ بزرگ‌راه‌ها، بندرهای تجارتی، اداره‌های دولتی و بزرگ‌راه‌های شمال را هم می‌بندند.

بزرگ‌راه جوزجان_بلخ

عبدالغفار دهقان، یکی از معترضان در جوزجان به سلام‌وطندار می‌گوید، از ربوده‌شدن عبدالرووف ۱۱۵ روز می‌گذرد، اما حکومت در زمینه هیچ تلاشی را که بتواند در رهایی این کودک موثر باشد، انجام نداده است. به گفتۀ او، اگر حکومت مرکزی بیش‌تر از این در پیوند به این روی‌داد بی‌توجهی کند، دست به نافرمانی‌های مدنی می‌زنند و دروازۀ ریاست‌جمهوری را نیز خواهند بست.

شمار دیگری از معترضان در جوزجان هشدار می‌دهند، اگر حکومت به زودترین فرصت تصمیم جدی به منظور رهایی عبدالرووف روی دست نگیرد، در برابر حکومت می‌ایستند.

معترضان در جوزجان

غلام‌سخی سبحانی، ولسوال آقچۀ ولایت جوزجان تأیید می‌کند که معترضان بزرگ‌راه جوزجان_بلخ را از سه سرکۀ این ولسوالی بسته‌اند. از سوی هم، صدها موتر در دو سوی جاده از ساعت‌ها به این‌سو گیر مانده‌اند و اجازۀ رفت‌ و برگشت در این مسیر را ندارند.

شماری از مسافرانی که بیماردار اند، می‌گویند که در پی بی‌توجهی حکومت، این وضعیت پیش آمده است و مردم دچار مشکل شده‌اند. آنان می‌گویند که حکومت هرچه عاجل باید در این زمینه توجه کند.

در همین حال، ده‌ها از ترکمن‌ها در ولایت کندز نیز در پیوند به رهایی عبدالرووف ۹ ساله از چنگ آدم‌ربایان، اعتراض کردند و شاهراه عمومی شیرخان بندر را برای چندین ساعت به روی ترافیک بستند.

معترضان در کندز

معترضان در کندز می‌گویند، از ربوده‌شدن عبدالرووف بیش از ۱۰۰ روز می‌گذرد، اما ادارۀ محلی بلخ و حکومت مرکزی هنوز در پیوند به رهایی او هیچ اقدام موثری انجام نداده‌اند. آنان خواستار اقدام جدی و عملی حکومت در این زمینه‌اند و در صورت ادامۀ این وضعیت، دست به راهپیمایی‌های گسترده و نافرمانی‌های مدنی خواهند زد.

معترضان در کندز

آنان هشدار می‌دهند، اگر حکومت در رهایی عبدالرووف هرچه زودتر دست به کار نشود، ترکمن‌ها راه مواصلاتی شیرخان بندر را بسته و اعتراض‌های‌شان را گسترده‌تر می‌کنند.

محمدیوسف ایوبی، رئیس شورای ولایتی کندز هم از حکومت می‌خواهد که هرچه عاجل به خواسته‌های مردم توجه کند. به گفتۀ آقای ایوبی، مردم حق دارند تا صدای‌شان را در پیوند به این بی‌عدالتی‌ها بلند کنند؛ زیرا به گفتۀ او، حکومت تاکنون اندک‌ترین کاری را به‌خاطر رهایی کودک ربوده‌شده انجام نداده است.

با این حال، محمدفرهاد عظیمی، والی بلخ امروز در یک نشست خبری در این ولایت می‌گوید، شب گذشته هشت عملیات را به‌خاطر رهایی عبدالرووف انجام داده‌ و برخی افراد را بازداشت کرده‌اند که شامل زنان، کودکان و افراد وابسته به گروه داعش‌ هستند. والی بلخ اما هویت و شمار افراد بازداشت‌شده را مشخص نکرد. به گفتۀ آقای عظیمی، با انجام این عملیات‌ها هم نتواسته‌اند عبدالرووف را نجات دهند.

سیدمعراج‌الدین سادات، فرمانده پولیس بلخ هم می‌گوید که تاکنون ۲۸ عملیات برای رهایی عبدالرووف انجام و شماری از افراد بازداشت شده‌اند. اما به گفتۀ او، برخی از بازداشت‌شده‌ها به دلیل نبود اسناد و مدارک کافی، دوباره رها شده‌اند.

عبدالرووف، کودک ۹ ساله، حدود چهار ماه پیش از سوی مردان تفنگ‌داری که لباس نظامی به تن داشتند، از مربوطات حوزۀ چهارم امنیتی شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ ربوده شد. پس از ربوده‌شدن این کودک، آدم‌ربایان برای رهایی او دو میلیون دالر از خانواده‌اش طلب کرده و هنوز این کودک را رها نکرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: