شماری از باشنده‌گان و فعالان مدنی ولایت خوست در پیوند به قتل ضیا ودان اعتراض کردند. آنان در واکنش به قتل ضیا ودان دروازه‌های تمام اداره‌های دولتی این ولایت را بسته و خواستار بازداشت عاملان قتل او شده‌اند.

معترضان می‌گویند که اگر عاملان قتل ضیا ودان بازداشت نشوند، حکومت خود مسئول قتل اوست.

زین‌الله، باشندۀ ولایت خوست در این گردهمایی اعتراضی می‌گوید، قتل‌های هدف‌مند در دو ماه گذشته در کابل و دیگر ولایت‌ها افزایش یافته است. به گفتۀ او، هدف آنان از این اعتراض این است که دولت عاملان قتل جوانان، به‌ویژه آقای ودان را بازداشت و مجازات کند.

معترضان که با خود شعار حمل می‌کنند، حکومت مرکزی و دیگر مقام‌های دولتی را در قتل‌های هدفمند دخیل می‌دانند و خواستار بازداشت عاملان قتل ضیا ودان‌اند.

فریدالله قربان، دیگر باشندۀ خوست در این اعتراض می‌گوید، حکومت و طالبان هر دو باید از کشتار مردم دست بردارند و با هم صلح کنند.

او می‌گوید: «مردم را به‌نام طالب و سرباز می‌کشند. مردم بر تمام طرف‌هایی که در جنگ دخیل‌اند صدا می‌کنند که این کشور به صلح نیاز دارد، اگر طالب است یا حکومت، برای خیر ملت باید صلح کنند.»

ضیا ودان، سخنگوی ریاست تصدی ملی محافظت عامۀ وزارت داخله بود و پیش از آن، فعالیت‌های مدنی انجام می‌داد. آقای ودان با دو هم‌کارش دو روز پیش (یک‌شنبه، بیست‌ویکم جدی/دی) هنگامی که به سوی وظیفه در حرکت بودند، در نتیجۀ انفجار ماین مغناطیسی در موتر حامل‌شان در منطقۀ سرک اول کارته‌نو، از مربوطات حوزۀ هشتم امنیتی شهر کابل کشته شدند. در این روی‌دا یک تن هم زخمی شد.

مسئولیت این روی‌داد را هنوز فرد یا گروهی به‌شمول طالبان برعهده نگرفته است. اما حکومت طالبان را مسئول چنین حمله‌هایی می‌داند.

وزارت داخله روز گذشته در پیوند به این روی‌داد گفت، اخیراً تروریستانی که بازداشت شده‌، در اعتراف‌های‌شان گفته‌اند که عضویت گروه طالبان را دارند.

این حمله واکنش‌های بسیاری را برانگیخت. ارگ ریاست‌جمهوری این حمله را نکوهش کرد و آن را جنایت ضد انسانی و مخالف ارزش‌های اسلامی خواند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: