فقر و تنگ‌دستی در روزهای پسین بیش از هر زمان دیگری دامن‌گیر شهروندان کشور شده است و چند میلیون تن از وظیفه برکنار شده‌اند و در وضعیت بدی به‌سر می‌برند. این همه سبب شده است که بیش‌تر باشنده‌گان بغلان از پرداخت پول صرفیۀ برق‌شان عاجز بمانند و توان پرداخت آن را نداشته باشند.

باشنده‌گان بغلان می‌گویند که با روی‌کارآمدن دولت طالبان، بل‌ نخستین دورۀ پول صرفیۀ برق آنان با چند برابر افزایش به آنان توزیع شده است.

خالد، باشندۀ بغلان، کارمند یکی از اداره‌های دولت پیشین بود. او یک ماه می‌شود که بی‌سرنوشت شده است. خالد می‌گوید که تنها در یک دوره پول صرفیۀ برق خانۀ او ۱۵ هزار افغانی آمده است. او با نگرانی می‌گوید که توان پرداخت این مقدار پول را ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

صبور، دیگر باشندۀ بغلان، در شهر پلخمری تکسی‌رانی می‌کند. او می‌گوید که پول یک دورۀ صرفیه برق خانه‌اش ۱۰ هزار افغانی آمده است. صبور می‌افزاید که روزانه تنها پول سه وعده غذای خانواده‌اش را پیدا می‌تواند و توان پراخت این مقدار پول را ندارد.

باشنده‌گان بغلان می‌گویند که تاکنون علت این موضوع را پیدا نکرده‌اند و هیچ نهادی نیز برای شنیدن صدای آنان وجود ندارد. آنان می‌افزایند که طالبان به آن‌ها هشدار داده‌اند که اگر به‌زودی پول صرفیۀ برق را نپردازند، بر‌ق‌شان قطع می‌شود.

باشنده‌گان بغلان از طالبان می‌خواهند که به این مشکل مردم رسیده‌گی کنند و پول صرفیۀ برق آنان را کاهش دهند. آنان می‌گویند که در این وضعیت تنها نان خانوادۀ خود را پیدا می‌توانند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

از سویی هم، یک منبع در بخش منابع بشری ریاست غوری برشنای ولایت بغلان می‌گوید که آنان از دو دور پول صرفیۀ برق را جمع‌آوری می‌کنند.

به گفتۀ منبع، میترهای الکترونیکی/برقی که تازه نصب شده، از قابلیت بالایی برخوردار است و هر زمانی که پول یک دور برداشت نشود، این میترها چند برابر پول جریمه را شامیل دیتابیس می‌کند. منبع می‌افزاید که بهای بل‌های برق در بغلات ثابت است. به گفتۀ منبع، مردم می‌توانند به زودترین فرصت بل‌های برق‌شان را بپردازند.

مسئولان طالبان در بغلان دست‌داشتن‌شان در این زمینه را رد می‌کنند و می‌گویند که تلاش می‌کنند این مشکل را با ریاست غوری برشنای این ولایت از نزدیک حل کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: