با آمدن تحولات اخیر در کشور، وضعیت کاروبار و اقتصاد مردم با گذشت هر روز بدتر می‌شود. محمد ناصر ۲۷ ساله، برای بیرون‌رفت از این مشکلات می‌خواهد کلیه/گردۀ خود را بفروشد. او می‌گوید وضعیت نابسامان زنده‌گی و مشکلات اقتصادی سبب شده است که دست به چنین کاری بزند.

ناصر جوان آموزش‌دیده و بادانش است. سه سال در دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی آموزش دیده و دانش‌‌جوی سال دوم دانشکدۀ اداره و پالیسی عامه نیز است. ناصر حدود سه سال در اداره‌های دولتی کار کرده؛ اما اکنون بی‌کار است.

ناصر می‌گوید که مادر و پدرش بیمار هستند و خودش نیز نامزد است، پدرش به بیماری پروستات دچار است و نیاز به عمل جراحی دارد. سایۀ بد روزگار ناصر را وادار کرده است که گرده‌اش را بفروشند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌گوید که گرده‌اش را به ۶۰۰ هزار افغانی می‌فروشد و یک خریدار دریافته است که می‌خواهد آن را به ۳۰۰ هزار بگیرد؛ اما ناصر این مقدار پول را برای رفع مشکلاتش بسنده نمی‌داند.

از سوی دیگر، بصیراحمد، یک تن از باشنده‌گان هرات، به سلام‌وطندار می‌گوید که بیش از یک ماه می‌شود گردۀ خود را به فروش گذاشته؛ اما تا هنوز خریداری پیدا نکرده است. بصیر دلیل فروش گردۀ خود را فقر و ناداری، قرضداری و گرسنه‌گی فرزندانش عنوان می‌کند.

او می‌گوید هشت فرزند دارد و نُه ماه می‌شود که کرایۀ خانه‌اش را پرداخت نکرده است. بصیر نیز همانند ناصر برای یافتن خریدار گرده‌اش با بن‌بست روبه‌رو شده است.

تحولات در کشور ناصر و بصیر را تنها بی‌کار نکرده است، بلکه آنان را تا فروش گردۀ‌شان به چالش کشیده است. آنان به‌دلیل مقررات تازۀ امارت اسلامی، برای دریافت خریدار به گردۀشان با مشکل روبه‌رو هستند.

نعمت‌الله رضایی، متخصص پیوند گرده در یکی از شفاخانه‌های کابل، می‌گوید که به‌دلیل وضعیت نابسامان اقتصادی مردم و تغییر مقررات پیوند اعضای بدن، پیوند گرده کاهش یافته است.

او می‌گوید در گذشته ممانعت جدی برای پیوند گرده از یک شخص بیگانه وجود نداشت، اما اکنون وزارت صحت عامه کمیسیونی را ایجاد کرده است که به جز از موردهای استثنایی، کسی نمی‌تواند گردۀ شخص دیگری را به بیمار خود پیوند بزند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

هارون هاجر، مسئول بخش همودیالیز شفاخانۀ جمهوریت کابل، نیز به سلام‌وطندار می‌گوید که در هیچ شفاخانۀ دولتی از جمله جمهوریت، عمل پیوند گرده انجام نمی‌شود. او می‌گوید مسئولان وزارت صحت عامه به آنان گفته‌اند که بخش عمل پیوند گرده را در شفاخانۀ جمهوریت ایجاد خواهند کرد.

گفتنی‌ست که پیش از روی‌کارآمدن امارت اسلامی در افغانستان، فروش اعضای بدن از جمله گرده وجود داشت، اما پس از حاکمیت امارت اسلامی فروش اعضای بدن به شمول گرده ممنوع شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: