مسئولان ریاست صحت عامه‌ی پکتیکا، به تازگی گفته ‌اند که بخش صحی این ولایت با مشکلات بسیاری دامن‌گیر است. حکمت‌الله عصمت، رییس صحت عامه‌ی پکتیکا، می‌گوید که تنها در شفاخانه‌ی ولایتی این ولایت، دو پزشک متخصص زن فعالیت می‌کنند و دیگر بست‌های پزشکان زن، در سایر شفاخانه‌ها، خالی است.

او می‌افزاید: «هنوز هم در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات صحی با محرومیت بالایی روبه‌رو هستیم. در تمام ۲۴ ساعت واحد اداری پکتیکا تنها سه شفاخانه داریم که آن‌ها هم از نظر کمیت و کیفیت در سطح پایینی قرار دارند. این سه شفاخانه چه گونه برای ۲۴ ساعت واحد اداری، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن خدمات صحی معیاری ارائه کنند؟»

در همین حال، محمد یحیا، رییس شفاخانه‌ی ۱۵۰ بستر شهر شرن، مرکز پکتیکا، می‌گوید که روزانه ۷۰۰ تا ۹۰۰ بیمار به این شفاخانه مراجعه می‌کنند؛ اما امکانات و میزان عرضه‌ی خدمات درمانی، در مقایسه با شمار مراجعان اندک است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سویی هم، بیمارداران در شفاخانه‌ی ۱۵۰ بستر شهر شرن، می‌گویند که به دلیل نبود شفاخانه در ولسوالی‌های شان، مجبور اند ساعت‌ها مسیرهای دشوارگذر و خراب را طی کنند تا بیماران خود را به این شفاخانه بیاورند.

شاه‌میرخان، باشنده‌ی ولسوالی‌ گومل که پس از هشت ساعت مسافرت با موتر، بیمار خود را به شفاخانه‌ی شهر شرن رسانده است، به سلام‌وطندار می‌گوید: «هیچ کلینیک و درمان‌گاه، هیچ داکتر/پزشک مرد و داکتر زن در پکتیکا وجود ندارد. با زحمت به این جا می‌آییم، چهارونیم ساعت راه است. گل و برف و موتر هم نیست. ۱۵ تا ۲۰ هزار کرایه‌ی موتر می‌دهیم. باید به ما کمک شود که در ولسوالی‌ها کلینیک بسازیم و داکتران بیایند.»

حلیم‌خان، باشنده‌ی ولسوالی برمل، نیز می‌گوید: «در درمان‌گاهی که وجود دارد، هیچ داکتر زن نیست که خانم‌ها را عملیات کند. به همین دلیل هشت یا نه ساعت راه می‌آییم، جاده خراب است. پول هتل نیز زیاد می‌شود و ما را خیلی متضرر می‌کند. ما از حکومت می‌خواهیم که به آن جا داکتر بفرستد تا بیماران ما را عملیات کنند و ما نیز از این مشکلات رهایی یابیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

بر اساس معلومات ریاست صحت عامه‌ی پکتیکا، شمار بسترهای شفاخانه‌ی شهر شرن، چندی پیش از ۷۵ به ۱۵۰ بستر افزایش یافت؛ اما تا کنون امکانات مورد نیاز از سوی وزارت صحت عامه به این شفاخانه فراهم نشده است.

در سوی دیگر، اکنون از ۲۴ ولسوالی پکتیکا، تنها در شهر شرن و ولسوالی‌های ارگون و خیرکوت، شفاخانه وجود دارد؛ اما حتا در همین شفاخانه‌ها نیز خدمات کامل و معیاری به بیماران ارائه نمی‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: