در ادامه‌ی ادعاهای مقام‌های پاکستانی مبنی بر دست‌داشتن شهروندان افغانستان در ناامنی‌های این کشور، به تازگی «دان نیوز»، از رسانه‌های مطرح این کشور، گزارش داده ‌است که نیروهای امنیتی پاکستان موفق به از‌پادرآوردن شش عضو تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) شده که شهروندان افغانستان بوده ‌اند.

این رسانه به نقل از منابع امنیتی پاکستان، افزوده ‌است که این شش تن به شمول یک نوجوان ۱۶ساله، در ۲۸ فبروری از سوی نیروهای امنیتی پاکستان کشته شده اند. در گزارش، این شش تن باشندگان ولایت‌های خوست، پکتیا و لوگر گفته شده اند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

با این حال، آگاهان نسبت به ادامه‌ی این گونه ادعاهای پاکستان در برابر شهروندان افغانستان، اظهارنگرانی می‌کنند. عزیز استانکزی، آگاه مسائل نظامی، در این باره می‌گوید: «پاکستان همیشه می‌خواهد از موضوعات حاد در برابر افغانستان باج‌گیری بکند. این گونه ادعاهای این کشور بی‌اساس است و افغان‌ها هیچ گاهی در آن طرف خط فرضی با تی‌تی‌پی یک جا عملیات نکردند و نمی‌کنند.»

از سویی هم، این آگاهان با اشاره بر حساسیت مسئله‌ی تحریک طالبان پاکستان در روابط دوجانبه‌ی کابل و اسلام‌آباد، از امارت اسلامی می‌خواهند که در سیاست خارجی خود در این راستا محتاط باشد. آنان هم‌چنان تأکید می‌کنند که پاکستان باید به مسئله و تهدیدهای تی‌تی‌پی هم‌چو مشکل داخلی این کشور تمرکز کند.

محمدزلمی افغانیار پوپل، رهبر «جریان همبستگی ملت واحد افغانستان»، در خصوص این موضوع دیدگاه خود را چنین بیان می‌کند: «امیدوارم که رهبری امارت اسلامی این مورد را در نظر داشته باشد که در دو سال و هشت ماه گذشته بسیار تلاش کردند که بر محور مدیریت و میزبانی افغانستان حل شود؛ اما پاکستان خصمانه عمل کرد و برنامه‌هایی که حکومت فعلی با حسن هم‌جواری مدنظر داشت، او را علیه حکومت فعلی افغانستان استفاده کردند و امروز هم پاکستان در استیج بین‌المللی تاپه‌ی تروریست‌پروری را به افغانستان می‌زند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

امارت اسلامی در واکنش به این ادعای تازه‌ی مقام‌های پاکستانی، به سلام‌وطندار می‌گوید که این موضوع زیر بررسی این حکومت قرار دارد. روز گذشته اما محمد عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرا، در دیدار با های کیونگ جون، رییس بخش آسیا و اقیانوس آرام کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR)، گفته است که مهاجران افغان در ناامنی‌های پاکستان هیچ نقش ندارند.

این در حالی است که اخیراً شماری از عالمان دین در پاکستان، اعلام کرده ‌اند که امارت اسلامی در تلاش برگشتاندن «تی‌تی‌پی» روی میز گفت‌وگوهای صلح با حکومت پاکستان است؛ چیزی که تا کنون از سوی امارت اسلامی تأیید یا رد نشده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: