محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور پس از چاشت روز گذشته (دوشنبه ۲۳ حمل/فروردین) در ادامۀ برنامه‌یی زیر نام «صد روز- صد مژده» در برنامۀ هفتۀ راه‌سازی و به‌سازی شهری و گشایش پروژه‌های وزارت‌ فواید عامه، شهرداری کابل و ادارۀ انکشاف زون پایتخت اشتراک کرد.

در این برنامه که در قصر چهارچنار ارگ برگزار شد، فضل‌‌محمود فضلی، رئیس عمومی اداره امور ریاست‌جمهوری گفت که بر اساس هدایت آقای غنی در چارچوب پیشرفت متوازن، برنامۀ «صد روز – صد مژده» پروژه‌هایی از سوی وزارت فواید عامه، شهرداری کابل و ادارۀ زون پایتخت به ارزش ۲۵.۴ میلیارد افغانی تکمیل‌شده و ۲۸ پروژه افتتاح می‌شود.

سپس به اساس هدایت رئیس‌جمهور غنی از طریق ویدیو کنفرانس، مسئولان دولتی و مردم محل و مسئولان مربوطه ولایتی، پروژه‌های مختلف را افتتاح کردند.

جریان کار سنگ فرش جاده‌‌ و کوچه‌های فرعی پارچۀ ششم شهر چاریکار

برنامۀ صد روز – صد مژده که با گشایش بند کمال خان آغاز شده، به مدت دوازده هفته در سراسر کشور ادامه می‌یابد.

یکی از این پروژه‌های افتتاح‌شده سنگ فرش بیش از ۴ کیلومتر جاده‌‌ و کوچه‌های فرعی پارچۀ ششم شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان است که یک پروژۀ پُر از عیب و نقص و نیمه‌کاره می‌باشد.

عبدالعزیز حکیمی، نمایندۀ مردم پروان در مجلس نماینده‌گان، در جریان هفتۀ جاری با شهردار چاریکار و رئیس شهرسازی این ولایت از کار سنگ فرش‌ این جاده‌ها و پیاده‌روها نظارت کرده و در صفحۀ رسمی فیسبوک خود این پروژه را پر از عیب و نهاد تطبیق کنندۀ آن را که ادارۀ انکشاف زون پایتخت است، یک ادارۀ غیر قانونی خوانده است.

ریاست شهر سازی ولایت پروان نیز وجود مشکلات در کار طرح‌ریزی پیاده‌روهای این پروژه‌ را تأیید می‌کند و می‌گوید، پیاده‌روها به گونه‌یی طراحی شده که عرض آن کم است و این‌گونه پیاده‌رو در محلات مسکونی خطرآفرین است.

غلام‌‌محمد غبار، رئیس شهر سازی ولایت پروان به سلام‌وطندار می‌گوید، حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد کار این پروژه باقی مانده، اما نمی‌داند که به چه دلیل این پروژه افتتاح و به بهره‌برداری سپرده شده است.

شهرداری چاریکار نیز نیمه‌کاره بودن و وجود عیب و نقص در پروژۀ سنگ فرش جاده‌ها و پیاده‌روهای پارچۀ ششم شهر چاریکار را می‌پذیرد.

 خواجه روح‌الله صدیقی، شهردار چاریکار می‌گوید، این پروژه از سوی شرکتی که مربوط به پسر جمعه‌خان همدرد است عملی می‌شود و به گفتۀ او، از آغاز تاکنون مسئولان این شرکت برای پاسخ‌گویی به مسئولان محلی در بارۀ عیب و نقص این پروژه حاضر به گفت‌وگو نشده‌اند.

پروژۀ سنگ فرش جاده‌ها و کوچه‌های فرعی شهر چاریکار با ۴.۳۸ کیلومتر درازا بیش از ۱۰۴میلیون افغانی هزینه بر می‌دارد. این پروژه بیش از ۲ سال می‌شود که زیر کار است و جاده‌ها و کوچه‌های آن به شمول پیاده‌روهایش ۴ تا ۷ متر عرض دارد.

اکنون پرسش این‌جاست که فضل‌الدین عیار، والی پروان و رئیس‌جمهور غنی این پروژۀ نیمه‌کاره را با چه منطقی افتتاح و به بهره‌برداری سپرده‌اند؟

تلاش کردیم تا دیدگاه‌های مسئولان ادارۀ انکشاف زون پایتخت و شرکت پیمان‌کار این پروژه را نیز داشته باشیم، اما آنان به تماس‌های خبرنگار ما پاسخ نداده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: