شماری از مقام‌های ارشد امارت اسلامی، امروز در نشستی به مناسبت «چهل‌وچهارمین سالروز تهاجم نظامی شوروی پیشین به افغانستان»، هشدار می‌دهند که هنوز هم برخی از کشورها در پی اشغال و فروپاشی دوباره‌ی افغانستان اند. آن‌ها هم‌چنان بر هم‌کاری و هم‌آهنگی مشترک مردم و حکومت برای حفظ ارزش‌های اسلامی تأکید کردند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست افغانستان، در این نشست می‌گوید که برای حفظ ارزش‌ها و قربانی‌هایی که در راه آزادی افغانستان داده شده‌ است، نباید افغان‌ها بی‌پروایی کنند.

او می‌افزاید: «این پیروزی‌ها و قربانی‌ها باید حفظ شود و بی‌پروایی و خوش‌باوری نشود و هر فرد به افکار گوناگون به هر طرف خوار و ذلیل نشوند. دشمنان هنوز هم در کمین اند… کشورهایی که در افغانستان شکست خورده اند، شوروی بود، حالا روسیه را ساخته اند. اگر بریتانیای کبیر بود، فعلاً تنها بریتانیا را ساخته است. همین گونه امریکا هم محصور به کشورش است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سرپرست وزارت امور خارجه‌، تأکید می‌کند که شهروندان افغانستان نباید بار دیگر اجازه‌ی اشغال را به «بیگانگان» بدهند.

همین گونه، سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخله، می‌گوید که برای حفظ ارزش‌های کنونی و جلوگیری از اشغال دوباره‌ی افغانستان، شهروندان باید در هم‌آهنگی و هم‌کاری با حکومت تلاش کنند.

او می‌افزاید: «نباید کارهایی کنیم که کشور ما باز هم زیر تهدید و مشکل برود. این تنها وظیفه‌ی دولت نیست که به تنهایی مبارزه کند، مردم افغانستان هم باید در این باره فکر کنند. ۱۰ سال پیش، دو سال پیش آیا فکر چنین آزادی را می‌کردند؟ پس باید با حکومت یک جا کار کنند و هم‌آهنگی داشته باشند.»

با این حال، عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، نیز می‌گوید‌ که کشورهای همسایه و جهان باید از تاریخ افغانستان عبرت بگیرند و فکر اشغال دوباره‌ی افغانستان را از سر بیرون کنند.

او می‌افزاید: «ما هیچ گاه اجازه نمی‌دهیم که خارجی‌ها افغا‌نستان را اشغال کنند، نظام غیراسلامی را نمی‌پذیریم. بر همسایگان و جهان صدا می‌کنیم که از تاریخ عبرت بگیرند که افغانستان را اشغال نمی‌توانند، فکر اشغال را نکنند. ما خواستار روابط مسالمت‌آمیز با جهان و همسایگان مان هستیم و اجازه‌ی تهدید از خاک خود به هیچ کشور را نیز نمی‌دهیم.»

در سوی دیگر، مقام‌های ارشد امارت اسلامی با نگرانی از پیامدهای تجاوز نیروهای شوروی پیشین به افغانستان، می‌گویند که میلیون‌ها افغان در کنار این که کشته و زخمی شدند، میلیون‌ها تن دیگر نیز مهاجر شدند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

آنان، از کشورهای همسایه می‌خواهند که با مهاجران افغان بی‌رحمی نکرده و آنان را به زور اخراج نکنند.‌ مقام‌های امارت اسلامی، هم‌چنان از مهاجران افغان می‌خواهند که به افغانستان بازگردند و در کشور خود شان باعزت زندگی کنند.

با این همه، امارت اسلامی در اعلامیه‌ای که به مناسبت چهل‌وچهارمین سالروز تهاجم نظامی شوروی پیشین به افغانستان، پخش کرده، از کشورهای همسایه و جهان خواستار هم‌کاری با افغانستان برای تأمین روابط بهتر و قوی و امنیت و رفاه در منطقه و جهان شده است.

گفتنی است که در ششم جدی ۱۳۵۸ خورشیدی، نیروهای شوروی پیشین به افغانستان وارد شدند. این نیروها، در نتیجه‌ی مقاومت‌های شهروندان افغانستان در ۲۶ دلو ۱۳۶۷ شکست خوردند و از افغانستان بیرون شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: