هیئتی از وزارت تجارت پاکستان به رهبری محمدخُرم آقا، معین وزارت تجارت آن کشور، عصر امروز (دوشنبه، ۶ حمل) به دعوت رسمی وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست افغانستان، به کابل آمده است.

اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان، می‌گوید که قرار است هیئت پاکستان در جریان سفرش به کابل، با مقام‌های حکومت سرپرست افغانستان، روی پالیسی آینده‌ی تجارت دو کشور و حل مشکلات بازرگانی گفت‌وگو کند.

نقیب‌الله صافی، رییس اجرایی اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان، به سلام‌وطندار می‌گوید که حل مشکل بسته‌شدن گذرگاهای مرزی، گیرماندن کالاهای بازرگانان افغان در بندر کراچی، تعین مهلت از سوی پاکستان برای تهیه‌ی گذرنامه و ویزا به بارزگانان افغان تا ۳۱ مارچ و ایجاد کارشیوه‌ی آینده‌ی تجارت دو کشور، از محورهای بحث هیئت پاکستان و مقام‌های امارت اسلامی خواهد بود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

و می‌افزاید: «در ۱۴۰۲ تجارت ما با پاکستان رو به بدتر‌شدن بود؛ تنها پنج بار گدرگاه تورخم بسته شد؛ چهار ماه است اسپین‌بولدک بسته‌ است؛ شش ماه انگوراده بسته بود. در سفری که هیئت پاکستانی به افغانستان دارند برای حل این مشکلات صحبت و پالیسی تجارتی آینده نیز  واضح می‌شود.»

در سوی دیگر، آخوندزاده عبدالسلام جواد، سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت، می‌گوید که مسئولان وزارت تجارت دو کشور، روی  گسترش روابط بازرگانی نیز گفت‌وگو خواهند کرد. او می‌افزاید: «محمد‌خُرم آقا، معین وزارت صنعت پاکستان، به دعوت رسمی این وزارت به کابل تشریف آورده و قرار است در سفر دوروزه‌اش با رهبری این وزارت روی تحکیم، گسترش و حل مشکلات ترانزیتی و بارزگانی دو کشور، بحث کنند.»

با این حال، شماری از بازرگانان افغان از وزارت تجارت دو کشور می‌خواهند که برای حل مشکلات بازرگانانی در تجارت با پاکستان، راه حل بنیادی پیدا کنند.

عبدالولی بابکرخیل، بازرگان، می‌گوید: «مشکلات در گذرگاه‌ها زیاد است؛ کانتینرهای ما هنوز گیرمانده است و اجازه‌ی حرکت نمی‌دهد؛ زمان برای تعیین پاسپورت و ویزا مشکل دیگر بازرگانان است؛ باید مانند گذشته از مسیرهای مرزی دو کشور به بازرگانان اجازه‌ی رفت وآمد داده شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

مخلص، دیگر بازرگان، نیز می‌گوید که دو طرف باید گفته‌های شان را در باره‌ی حل مشکلات بازرگانان در گذرگاه‌های مرزی عملی کنند.

این بازرگان می‌افزاید: «داشتن پاسپورت و ویزا در  ۳۱ مارچ  تعیین شده که یک تشویش است برای بارزگانان؛ خوشبین هستیم که شماری از مشکلات در  این سفر حل شود؛ متأسفانه عملی نمی‌شود بعضی تصمیم‌ها و این به زیان ما است؛ محدودیت‌های که خلاف قراردادها است را باید بردارند.»

 وزارت خارجه‌ی پاکستان، روز گذشته از سفر  روز دوشنبه‌ی هیئت تجاری این کشور به افغانستان خبر داد و تأکید کرد که پاکستان به افزایش تجارت و روابط مردمی با افغانستان متعهد است .

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: