مسجد نُه‌گنبد در بلخ که در گذشته با نام «آتش‌کده‌ی نوبهار» معروف بود، اکنون با خطر فروریزی روبه‌رو و یک سقف آهنی تنها سرپناه آن است.

در همین حال، شماری از باشندگان بلخ که برای بازدید از مسجد نُه‌گنبد آمده اند، بر ارزش تاریخی، حفاظت و بازسازی آن تأکید دارند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

فیاض، باشنده‌ی بلخ که برای بازدید از این مکان تاریخی آمده است، می‌گوید: «این جا را دیدم که در حال فروریزی قرار دارد، ما را زیاد متأثر کرد. از حکومت می‌خواهیم که این جا را بازسازی کنند و اجازه ندهند که میراث‌های تاریخی و فرهنگی ما نابود شود.»

ننگیالی، دیگر  باشنده‌ی بلخ، نیز می‌گوید: «آبدات تاریخی باید ترمیم شوند تا گردش‌گران داخلی و خارجی بیایند و همین برای دولت هم یک منبع عایدات شود.

با این ‌حال، مسئولان در ریاست اطلاعات‌وفرهنگ بلخ، می‌گویند که قرار است کار بازسازی این مکان تاریخی از سوی بنیاد آقاخان، انجام شود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ذبیح‌الله آریایی، آمر فرهنگ و هنر ریاست اطلاعات‌وفرهنگ بلخ، به سلام‌وطندار می‌گوید: «کار بازسازی مسجد نُه‌گنبد از سوی دفتر فرهنگی آقاخان پیش برده می‌شد؛ اما این دفتر تصمیم گرفته که قبل از این آبدات تاریخی هرات را بسازد و بعد به ساخت این مسجد شروع کند.»

گفتنی است که بیش از ۱۲۰ مکان و بنای تاریخی در بلخ وجود دارد که بیش‌تر آن‌ها با خطر نابودی روبه‌رو اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: